Zaštita životne sredine u građevinarstvu sa osvrtom na primenu ekoloških i nano materijala
Sažetak
Antropogeni i tehnogeni uticaj na životnu sredinu pojačan je u poslednjoj deceniji XX veka. Taj trend se nastavlja i u XXI veku, a ofanziva globalizacije donosi nove ekološke probleme. Globalni ekološki problemi najviše pogađaju gradove. Izgled čovekove sredine, čiji je indentitet izražen kroz formu, strukturu i boju, predstavlja jednu od najznačajnijih karakteristika prostora. Prvo što se uočava jeste građevina i urbanističko uređenje. Ljudi su uvek pridavali veliku važnost izboru materijala za izgradnju i uređenje prostora. Pri tome su korišćeni materijali koji su bili karakteristični za određene regije i podneblja. U eri savremenih tehnologija i ekspanzije novih tehničkih dostignuća, čovek i njegova okolina zahtevaju materijale koji će oplemeniti životni prostor, a konstrukcije i oblikovane volumene učiniti bogatijim i sadržajnijim. Materijali koji se primenjuju treba da zadovolje kriterijume koji omogućavaju komfor, obezbeđuju racionalno trošenje energije, zdrave životne uslove i očuvanje životne sredine. U ovom radu predstavljeni su građevinski materijali koji po svom sastavu i tehnologiji izrade doprinose zaštiti i očuvanju životne sredine.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).