Savremeno naoružanje i vojna oprema za broj 4/2014
Sažetak
RUSKA MOBILNA NAORUŽANA ROBOTIKA I AUTOMATIKA
Rusija razvija više modela robotiziranih platformi za nošenje oružja, opreme za otkrivanje mina i razminiranje, protivpožarne opreme i osmatračko-izviđačkih optoelektronskih dnevno-noćnih uređaja. Koriste se i iskustva iz savremenih ratova, što je na primeru libijskih naoružanih pikap vozila poslužilo da se razvije ideja za robotizovanog bacača raketa. Uz robotizovana vozila predložena je i ideja za robotizovanu mobilnu stanicu za upravljanje robotskim vozilima na bojištu. Eksperimentiše se i sa robotskom platformom - amfibijom.
Paralelno je prikazan i napredak drugih vojski sveta u razvoju i primeni robotizovanih naoružanih platformi.
U zaključku se navodi da ovakvim pristupom razvoja automatike i robotike ruski vojni stručnjaci nastoje da budu ukorak sa razvijenim svetom, pa i da preuzmu primat na osnovu iskustva i saznanja. Pored toga nastoje da budu u sasvim ravnopravnom položaji sa drugim svetskim silama kada je u pitanju utomatizovano bojište i precizno ratovanje.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).