Poboljšanje sinhronizacije signala u softverskom GPS prijemniku
Sažetak
Prepoznavanje navigaocionih bita u GPS prijemniku realizuje se kroz procese praćenja i detekcije signala. U procesu praćenja signala lokalno generisani signal mora biti sinhronizovan sa primljenim signalom. Karakteristika Costasove fazne petlje, koja se najčešće koristi za sinhronizaciju signala, jeste podložnost uticaju izvora grešaka. Rezultantne greške praćenja faze značajne su u prisustvu slabog ulaznog signala, kao, na primer, kod signala sa malim odnosom signal–šum. Radi poboljšanja sinhronizacije omogućavanja praćenja signala koji emituje strane prijemnika, predlažemo upotrebu non-data-aided (NDA) fazni estimator. Na osnovu praktične obrade GPS signala pokazano je da primena NDA algoritma omogućava veću otpornost na iznenadne promene frekvencije ulaznog signala u odnosu na do sada primenjivani fazni diskriminator u Costasovoj faznoj petlji praćenja. Na osnovu izvršene analize pokazano je, takođe, da predloženo rešenje omogućava stabilan rad, naročito kod signala sa malim odnosom signal–šum.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).