Login or Register to make a submission.

Submission Preparation Checklist

As part of the submission process, authors are required to check off their submission's compliance with all of the following items, and submissions may be returned to authors that do not adhere to these guidelines.
  • Tekst ispunjava stilske i bibliografske zahteve navedene u Uputstvu autorima, koje se nalaze u odeljku Info.
  • Poštovano je uputstvo Kako osigurati anonimnost recenzije (ako je rukopis priložen za rubriku koja podleže recenziji).

Author Guidelines

UPUTSTVO ZA AUTORE

Opšte napomene

Časopis „Acta herbologica” objavljuje originalne naučne i revijalne (pregledne) radove iz oblasti herbologije (korova i herbicida). Rad treba da sadrži neobjavljene rezultate originalnih istraživanja koji nisu publikovani. Pregledni radovi treba da sadrže sveobuhvatan prikaz određene teme zasnovan na literaturi i ličnim istraživanjima autora. Tekst treba da bude napisan sažeto i jasno, a obim, po pravilu, ne sme da bude veći od 12 stranica, zajedno sa prilozima (revijalni radovi – do 20 stranica).

Priprema rukopisa

Rukopis je potrebno pripremiti u programu za obradu teksta Word, u dvostrukom proredu (font Time New Roman, 12 pt) formata A4, ostavljajući margine od 25 mm. Stranice treba numerisati redom u okviru donje margine, počev od naslovne strane.

Radovi mogu biti pisani na srpskom jeziku (latinično pismo) ili engleskom (poželjno).

Naslovna strana treba da sadrži naslov, puna imena autora i nazive institucija kao i e-mail adresu kontakt autora.

Ispod jasno definisanog naslova dolazi Rezime na srpskom jeziku koji treba koncizno da ukaže na oblast, predmet i ostvarene rezultate istraživanja (do 200 reči). Ključne reči (ne više od šest) navesti posle Rezimea. Rad, po pravilu, treba da sadrži ova poglavlja: Uvod, Materijal i metode, Rezultati i diskusija (može i odvojeno), Zaključak, Zahvalnica, Literatura (samo ona koja je citirana u radu), Summary i Keywords (Rezime i Ključne reči) na engleskom. Ako je

rad napisan na engleskom jeziku, onda treba dati naslov rada i rezime na srpskom jeziku.

Zahvalnica se navodi na kraju teksta rada pre literature.

Literatura citirana u radu se navodi na kraju rada, abecednim redom po prezimenu prvog autora. Za svaku referencu u literaturi mora biti navedeno: prezime i inicijal imena svih autora, pun naslov rada, puni ili skraćeni naziv (usvojene skraćenice) časopisa, volumen, prva i poslednja stranica i godina izdanja.

Primeri i citiranje u tekstu:

• autor, godina;

• prvi i drugi autor, godina;

• ako su tri i više autora, prvi autor i sar. (ili ako je rad na engleskom et al.), godina.

Janjić, V.: Mehanizam delovanja pesticida. Društvo za zaštitu bilja Srbije, Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske, Institut za pesticide i zaštitu životne sredine. Banja Luka – Beograd, 2009.

Mougin, C., Cabanne, F., Canivenc, M., Scalla, R.: Hydroxylation and N-demethylation of

chlortoluron by wheat microsomal enzymes. Plant Science, 66, 195-203, 1990.

Stevanović, V.: Floristička podela teritorije Srbije sa pregledom viših horiona i odgovarajućih flornih elemenata. U: Sarić R. (Ed.), Flora Srbije 1, (2 ed.) SANU, Beograd, 1992.

Belić, M.: Uticaj meliorativnih mera na adsorptivni komleks solonjeca. Doktorska disertacija Poljoprivredni fakultet Novi Sad, Univerzitet u Novom Sadu, 1999, str. 1-152.

Thomas, A. G., Frick, B., Derksen, D. A., Brandt, S. A., Zentner, R. P.: Crop rotations and weed

community dynamics on the Canadian prairies. In: H. Brown et al. (Ed.), Proceedings of International Weed Control Congres, 2nd Copenhagen, Denmark, 1996, pp. 227–232.

Anonimni autor: The IRAC mode of action classifi cation, verzija 5.1 (potpuna revizija izvršena septembra 2005). www.irac-online.org/documents/moa/MoAv5_1.pdf. Datum pristupa stranici: 8. mart 2007.

Tabele se obeležavaju arapskim brojevima prema predviđenom redosledu. Tabele se izrađuju isključivo u programu Word, kroz meni Table-Insert-Table, koristeći font Times New Roman, 12 pt i osnovni prored. Fusnotama neposredno ispod tabela treba dati prednost nad drugim objašnjenima u zaglavlju tabela ili u samim tabelama, a tekst se daje u fontu Times New Roman, 10 pt. Svaka tabela mora imati zaglavlje. Tabele se prilažu iza literature na posebnim stranicama, a u samom tekstu se obeležava njihovo mesto.

Grafikoni treba da budu urađeni i dostavljeni u programu Excel, sa podacima u fontu Times New Roman. Potrebna objašnjenja daju se u legendama obeleženim arapskim brojevima prema redosledu. Grafikone treba priložiti iza tabela, na posebnim stranicama, a u tekstu obeležiti njihova mesta.

Dijagrami treba da budu urađeni i dostavljeni u programu Adobe Illustrator, ili u programu Corel Draw. Za unos podataka treba koristiti font Times New Roman. U tekstu rada treba obeležiti mesto dijagrama.

Fotografije snimljene digitalnim fotoaparatom poželjno je  da budu rezolucije najmanje 300 dpi, dimenzija fotografije 10×15 cm, a format zapisa JPG ili TIFF. Ukoliko autori nisu u mogućnosti da dostave originalne fotografije, treba ih skenirati u RGB modelu (ukoliko su u boji), odnosno kao Grayscale (ukoliko su crno-bele), sa rezolucijom 300 dpi u originalnoj veličini. Fotografije je potrebno obeležiti arapskim brojevima prema predviđenom redosledu. Za svaku fotografiju se daje legenda i obeležava njeno približno mesto pojavljivanja u tekstu.

 

Autori treba da koriste zvanične jedinice međunarodnog sistema (SI). Skraćenice je potrebno definisati u zagradama nakon prvog pominjanja u tekstu. Narodni nazivi organizama se daju uz pun latinski naziv, a kurzivom se obeležavaju samo latinski nazivi familija, rodova i vrsta. Nakon prvog pojavljivanja, latinsko ime dalje treba pisati skraćeno (npr. A. retroflexus L.).

Biologija i ekologija korova

Obuhvata radove iz oblasti biologije (razmnožavanje, morfologija, anatomija, fiziologija i genetika korova, rezerve semena korva u zemljuištu i sudbina, ekonomski štetni, parazitski i invazivni korovi) i ekologije (bidoverzitet, kompeticija, alelopatija, parazitizam, autekologija (odnos korov aprema abiotskim faktorima) i sinekologija korova, rezistentnost i tolerantnost korova i useva na herbicide) korova

Suzbijanje korova

Radovi koji obrađuju problematiku svih mera suzbijanja korova (preventivne, agrotehničke, fizičke, biološke, hemijske).

Privacy Statement

Vaše ime i adresa e-pošte pod kojima ste se registrovali koristiće se isključivo u okviru ovog servisa i neće biti ustupani bilo kome, ni pod kojim uslovima.