Metode ekstrakcije i identifikacije etarskih ulja i njihov bioherbicidni potencijal
Sažetak
Štetni efekti sintetičkih herbicida po zdravlje ljudi i životnu sredinu, kao i povećanje broja korovskih vrsta koje su razvile rezistentnost na pojedine herbicide su problemi koji su angažovali istraživače širom sveta da se posvete razvoju novih, ekološki prihvatljivijih pristupa za suzbijanje korova. Moguće rešenje pomenutih problema viđeno je u procesu alelopatija, a brojna etarska ulja izolovana iz različitih kako gajenih, tako i korovskih vrsta su do sada pokazala da poseduju značajan bioherbicidni tj. alelopatski potencijal. Istraživanja ove vrste su posebno aktuelizovana poslednjih nekoliko decenija zbog prepoznate mogućnosti implementacije ovog procesa u integralnoj zaštiti bilja, koja predstavlja održivu strategiju u borbi protiv korova. U ovom preglednom radu obrađen je hemijski sastav etarskih ulja, objašnjene su metode koje se mogu koristiti za ekstrakciju (klasične i savremene) i identifikaciju (gasna hromatografija sa masenom spektrometrijom) njihovih komponenti, kao i na koji način se mogu ispitivati bioherbicidna svojstva etarskih ulja.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).