TEKSTURNE KARAKTERISTIKE EMULGELOVA SA DERIVATIMA CELULOZE
Sažetak
Мetoda analize profila teksture (TPA) povezuje mehaničke karakteristike uzoraka sa njihovim senzornim osobinama i pruža objektivan uvid u teksturu ispitivanog sistema (1). Izborom odgovarajućih ugušćivača, kao i upotrebom u optimalnoj koncentraciji, utiče se na stabilnost, efikasnost, aplikativnost i senzorne osobine kozmetičkih emulzija, gelova i emulgelova (2). Često se upotrebom jednog sredstva za modifikaciju viskoziteta (ugušćivanje), ne postižu zadovoljavajući senzorni parametri formulisanog sistema, pa se mogu koristiti njihove kombinacije (3).
Cilj ove studije bio je ispitivanje teksturnih karakteristika ulje-u-vodi emulgelova, koji kao ugušćivač sadrže natrijum- karboksimetilcelulozu (NaCMC) u koncentraciji od 1% m/m, odnosno kombinaciju NaCMC (0,5% m/m) sa HEC (0,5% m/m) i HPMC (0,5% m/m). Za izradu emulgelova, pored ugušćivača, korišćeni su i sledeći sastojci: kaprilno/kaprinski trigliceridi, izopropil miristat, maslinovo ulje, propilen glikol, fenoksietanol i etilheksilglicerin kao konzervansi i cetearil alkohol (i) koko-glukozid i miristil alkohol (i) miristil glukozid, kao emulgatori. Teksturni parametri: adhezivnost, kohezivnost i čvrstina određeni su primenom Brookfield-ovog CT3 analizatora teksture (1). Merenja odgovarajućih parametara izvršena su nakon izrade, kao i nedelju dana, mesec dana i tri meseca nakon izrade emulgelova. Rezultati merenja pokazali su da su niže vrednosti adhezivnosti imali kremovi koji sadrže HEC i HPMC u kombinaciji sa NaCMC, iz čega se zaključuje da je zamena jednog dela NaCMC drugim ugušćivačem dovodila do smanjenja lepljivosti izrađenih emulgelova. Dodavanje drugog polimera nije uticalo na kohezivnost emulgelova, na šta ukazuju slične vrednosti ovog parametra. Čvrstina emulgelova je niža kod uzoraka koji sadrže kombinaciju NaCMC sa drugim polimerima, što omogućava njihovu lakšu razmazivost prilikom aplikacije. Dobijene vrednosti pokazuju da kombinovanje navedenih ugušćivača u formulaciji emulgelova utiče na njihove teksturne karakteristike i da se optimizacijom odnosa korišćenih ugušćivača može uticati na formiranje strukture sistema sa povoljnijim/željenim teksturnim, a posledično i senzornim osobinama.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).