ISPITIVANJE POLIFENOLA, FURANOKUMARINA I ANTIOKSIDANTNE AKTIVNOSTI EKSTRAKATA LISTOVA I CVASTI HERACLEUM SIBIRICUM (APIACEAE)

  • Ljuboš Ušjak Univerzitet u Beogradu - Farmaceutski fakultet, Katedra za farmakognoziju
  • Milica Drobac Univerzitet u Beogradu - Farmaceuski fakultet, Katedra za farmakognoziju
  • Marjan Niketić Prirodnjački muzej u Beogradu
  • Silvana Petrović Univerzitet u Beogradu - Farmaceuski fakultet, Katedra za farmakognoziju

Sažetak


Velika mečja šapa, Heracleum sibiricum L. (Apiaceae), autohtona je u severnoj, istočnoj i centralnoj Evropi, kao i na Balkanskom poluostrvu i u Sibiru (1). Infuz pripremljen od nadzemnih delova ove biljke se u narodnoj medicini na Balkanskom poluostrvu koristi kao aperitiv i za tretman dijareje i drugih gastrointestinalnih tegoba (2). Prethodna ispitivanja H. sibiricum nisu uključivala analizu polifenola, dok su furanokumarini do sada analizirani u korenu, plodovima i listovima (1, 3).

Cilj ovog rada bio je ispitivanje hemijskog sastava i antioksidantne aktivnosti metanolnih i dihlormetanskih ekstrakata listova i cvasti ove biljke.

Osušen biljni materijal (sakupljen na Staroj Planini u Srbiji u julu 2014. god.) ekstrahovan je sukcesivno dihlormetanom i metanolom (u oba slučaja bimaceracijom 72+48 h, sa odnosom droga rastvarač 1:10 m/V). Rastvarači su uklonjeni pod sniženim pritiskom. Hemijski sastav dobijenih suvih ekstrakata analiziran je LC-MS metodama. Dodatno, u slučaju metanolnih ekstrakata spektrofotometrijski je utvrđen sadržaj ukupnih polifenola pomoću Folin-Ciocalteu reagensa. Antioksidantna aktivnost metanolnih ekstrakata ispitana je spektrofotometrijskim FRAP i DPPH testovima, a dihlormetanskih ekstrakata DPPH testom.

LC-MS analiza pokazala je da su suvi metanolni ekstrakti listova i cvasti bili vrlo slični. U njima su određene značajne količine heterozida kvercetina i kemferola (154,30 i 144,20 mg/g suvog ekstrakta). Najzastupljeniji su bili vincetoksikozid A (kvercetin 7-O-ramnozil 3-O-glukozid; 26,83 i 29,61 mg/g), kemferitrin (kemferol 3,7-di-O-ramnozid; 33,62 i 34,68 mg/g) i jedan kvercetin dezoksiheksozil dezoksiheksozid (69,06 i 79,91 mg/g). U ekstraktu listova detektovano je još šest, a u ekstraktu cvasti još pet heterozida ovih flavonola. Takođe, u oba ekstrakta identifikovana je hlorogenska kiselina (19,31 i 4,12 mg/g). Spektrofotometrijski utvrđen sadržaj ukupnih polifenola iznosio je 126,08 i 125,33 mg ekvivalenata galne kiseline/g.

U suvom dihlormetanskom ekstraktu listova LC-MS metodom detektovane su male količine furanokumarina izopimpinelina i bergaptena (ukupno 0,22 mg/g suvog ekstrakta), čije je prisustvo i ranije utvrđeno (3). U ekstraktu cvasti, pored dva navedena, identifikovano je još šest furanokumarina i svi su takođe bili prisutni u malim količinama (ukupno 20,07 mg/g); najzastupljeniji je bio bergapten (4,84 mg/g), a po količini ga je sledio biakangelikol (3,29 mg/g).

Ukupna antioksidantna aktivnost suvih metanolnih ekstrakata listova i cvasti (FRAP vrednosti 1,08 i 0,94 mmol Fe2+/g), kao i antiradikalska aktivnost (DPPH SC50 vrednosti 64,10 i 64,77 µg/mL) bile su u korelaciji sa sadržajem ukupnih polifenola. Anti-DPPH aktivnost suvih dihlormetanskih ekstrakata bila je očekivano niža (SC50 vrednosti 636,19 i 790,20 µg/mL).

Može se zaključiti da listovi i cvasti H. sibiricum predstavljaju nove izvore jedinjenja sa poznatom antioksidantnom aktivnošću.

Objavljeno
2021/10/27
Rubrika
Poster prezentacije