Skrining konstituenata etarskog ulja Satureja montana u potencijalnom lečenju COVID 19 primenom kompjuterskih metoda
Sažetak
Konstituenti esencijalnog ulja Satureja Montana (SM) ispitivani su u cilju razjašnjenja njihovog potencijalnog delovanja na viruse koji se mogu inkorporirati u genetski materijal, kao što su SARS CoV 2 i HIV. Hemijske strukture konstituenata (34) esencijalnog ulja SM su prikazane i optimizovane korišćenjem programa ChemDraw ultra 8.0 i Chem3D Pro 8.0. Predviđanje potencijalnih interakcija za svaki konstituent sa velikim brojem bioloških targeta izvršeno je u programu SwissTargetPrediction. Rezultati ukazuju na to da konstituenti, sa odgovarajućom predviđenom verovatnoćom, stupaju u interakcije sa određenim targetima koji mogu biti od značaja za dejstvo na viruse na posredan ili neposredan način, od kojih su najznačajniji adenozinski receptor tipa 1, UDP-glukuronozil transferaza, receptor-zavisni transportni kanali, alfa receptor aktiviran proliferatorom peroksizoma, GLI 2, kao i neki drugi targeti. S obzirom da su u ovom radu ispitivani samo konstitenti esencijalnog ulja SM, potrebno je izvršiti dodatne studije konstituenata ukupnog sadržaja SM, u različitim rastvaračima, radi sagledavanja potencijala ove lekovite biljke u terapiji viremija, pre svega pretpostavljenoj inhibiciji transkripcije virusa.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).