Uticaj metakrilacije hitozana na mukoadhezivnost halojzit-hitozan nanokompozita kao nosača za produženo oslobađanje aktivne supstance

  • Valentina Jauković Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za farmaceutsku tehnologiju i kozmetologiju
  • Danina Krajišnik Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za farmaceutsku tehnologiju i kozmetologiju
  • Bojan Čalija Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za farmaceutsku tehnologiju i kozmetologiju

Sažetak


Halojzit je mineral iz grupe glina koji se može koristiti kao nanonosač za produženo oslobađanje aktivne supstance, zahvaljujući svojoj biokompatibilnosti, tubularnoj strukturi, pozitivno naelektrisanoj unutrašnjoj površini i negativno naelektrisanoj spoljašnjoj površini. Međutim, primjenu halojzita ograničavaju nizak kapacitet za inkapsulaciju i mukoadhezivnost. Kako bi se povećala zapremina pora i produžilo vrijeme zadržavanja aktivne supstance, halojzit je tretiran sirćetnom kisjelinom i površinski funkcionalizovan mukoadhezivnim polimerima, hitozanom (katjonski polisaharid) i metakrilovanim hitozanom (stepen metakrilacije 27%). Cilj ovog rada bio je da se ispita uticaj metakrilacije hitozana na mukoadhezivnost halojzit-hitozan nanokompozita. Određivanjem zeta potencijala potvrđeno je vezivanje oba polimera za površinu halojzita. Halojzit i halojzit-polimer nanokompoziti pomiješani su sa vodenom disperzijom svinjskog mucina (0,1% m/m). Nakon inkubacije sa mucinom tokom 8 h na sobnoj temperaturi, došlo je do smanjenja vrijednosti zeta potencijala halojzit-hitozan (HCN) i halojzit-metakrilovani hitozan nanokompozita (HMCN), od +25,9 do -13,3 mV tj. od +24,4 do -12,6 mV, redom. Dobijene vrijednosti zeta potencijala su bile približne zeta potencijalu čistog mucina (-12,2 mV), što ukazuje na njihovu međusobnu interakciju. Mukoadhezivne osobine su dodatno ispitane određivanjem sposobnosti HCN i HMCN da adsorbuju mucin, upotrebom UV/VIS spektroskopije. HMCN je adsorbovao veći % mucina (≈82%) u odnosu na HCN (≈72%) i polazni halojzit (≈ 58%) nakon 8 h inkubacije. Modifikacija halojzita metakrilovanim hitozanom pokazala se efikasnom metodom za poboljšanje mukoadhezivnosti halojzit-hitozan nanokompozita, što ih čini potencijalnim materijalima za isporuku aktivnih supstanci.

Reference

Bertolino, V. et al. Polysaccharides/Halloysite nanotubes for smart bionanocomposite materials. Carbohyd. Polym., 245, 116502 (2020).

Jauković, V. et. al. Influence of selective acid-etching on functionality of halloysite-chitosan nanocontainers for sustained drug release. Mat. Sci. Eng. C., 123, 112029 (2021).

Objavljeno
2022/10/18
Rubrika
Poster prezentacije sekcije Farmaceutska tehnologija i kozmetologija