Ispitivanje uticaja i posledica pandemije COVID-19 na mentalno zdravlje
Sažetak
Tekuća pandemija COVID–19 (engl. Coronavirus disease 2019) predstavlja ozbiljnu pretnju po javno zdravlje širom sveta. COVID–19 ne samo da ugrožava fizičko zdravlje, već utiče i na mentalno zdravlje usled različitih okolnosti: gubitka porodice, posla, društvenih ograničenja i neizvesnosti, kao i straha od budućnosti. Naša studija je sprovedena od februara do maja 2021.godine u cilju utvrđivanja uticaja i posledica COVID-19 pandemije na mentalno zdravlje pojedinca. U istraživanju je učestvovalo 104 ispitanika (62 žene i 42 muškarca), od kojih je oko 60% bolovalo od COVID-19, kao i blizu 90% članova njihovih porodica. Pored toga, 10% ispitanika beleži i smrtni ishod kao ishod COVID-19 kod pojedinih članova porodice, što se poklapa sa zvaničnim izveštajima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Republike Srbije. Za procenu stepena anksioznosti, stresa i depresivnog stanja, kao i mentalnog zdravlja u celini, korišćena je DASS-21 skala (engl. The Depression, Anxiety and Stress Scale - 21 Items). Rezultati ukazuju na najveći stepen stresa (kod 52,9% ispitanika), dok su anksiozni poremećaji i depresivnost prisutni kod više od trećine ispitanika (oko 35%). Slični rezultati dobijeni su i u italijanskoj studiji, što potvrđuje neophodnost blagovremene reakcije i osnaživanje pojedinca da potraži stručnu pomoć. Ovi podaci su posebno naglašeni kod ispitanika koji su naveli smrtni slučaj u porodici. Rezultati naše studije, kao i mnogobrojnih studija nedvosmisleno ukazuju na negativan uticaj pandemije COVID-19 na mentalno zdravlje. Sa druge strane, buduća istraživanja, sa vremenske distance će svakako pouzdanije pokazati intezitet potencijalnih psihopatoloških posledica COVID-19.
Reference
Petrović B. Neuropharmacology. Medical Sanitary School of Applied Sciences “Visan”, Belgrade, Republic of Serbia, 2018; ISBN 978-86-87255-43-2. COBISS.SR-ID 269421324.
Lenzo V, Quattropani MC, Musetti A, et al. Resilience Contributes to Low Emotional Impact of the COVID-19 Outbreak Among the General Population in Italy. Front Psychol. 2020;11:576485.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).