Ispitivanje uticaja i posledica pandemije COVID-19 na mentalno zdravlje

  • Bojana Petrović Visoka zdravstveno-sanitarna škola strukovnih studija “Visan”, Odsek za Farmaciju
  • Predrag Vukomanović Visoka zdravstveno-sanitarna škola strukovnih studija “Visan”, Odsek za Farmaciju
  • Milica Nikolić Visoka zdravstveno-sanitarna škola strukovnih studija “Visan”, Odsek za Farmaciju

Sažetak


Tekuća pandemija COVID–19 (engl. Coronavirus disease 2019) predstavlja ozbiljnu pretnju po javno zdravlje širom sveta. COVID–19 ne samo da ugrožava fizičko zdravlje, već utiče i na mentalno zdravlje usled različitih okolnosti: gubitka porodice, posla, društvenih ograničenja i neizvesnosti, kao i straha od budućnosti. Naša studija je sprovedena od februara do maja 2021.godine u cilju utvrđivanja uticaja i posledica COVID-19 pandemije na mentalno zdravlje pojedinca. U istraživanju je učestvovalo 104 ispitanika (62 žene i 42 muškarca), od kojih je oko 60% bolovalo od COVID-19, kao i blizu 90% članova njihovih porodica. Pored toga, 10% ispitanika beleži i smrtni ishod kao ishod COVID-19 kod pojedinih članova porodice, što se poklapa sa zvaničnim izveštajima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" Republike Srbije. Za procenu stepena anksioznosti, stresa i depresivnog stanja, kao i mentalnog zdravlja u celini, korišćena je DASS-21 skala (engl. The Depression, Anxiety and Stress Scale - 21 Items). Rezultati ukazuju na najveći stepen stresa (kod 52,9% ispitanika), dok su anksiozni poremećaji i depresivnost prisutni kod više od trećine ispitanika (oko 35%). Slični rezultati dobijeni su i u italijanskoj studiji, što potvrđuje neophodnost blagovremene reakcije i osnaživanje pojedinca da potraži stručnu pomoć. Ovi podaci su posebno naglašeni kod ispitanika koji su naveli smrtni slučaj u porodici. Rezultati naše studije, kao i mnogobrojnih studija nedvosmisleno ukazuju na negativan uticaj pandemije COVID-19 na mentalno zdravlje. Sa druge strane, buduća istraživanja, sa vremenske distance će svakako pouzdanije pokazati intezitet potencijalnih psihopatoloških posledica COVID-19.

Reference

Petrović B. Neuropharmacology. Medical Sanitary School of Applied Sciences “Visan”, Belgrade, Republic of Serbia, 2018; ISBN 978-86-87255-43-2. COBISS.SR-ID 269421324.

Lenzo V, Quattropani MC, Musetti A, et al. Resilience Contributes to Low Emotional Impact of the COVID-19 Outbreak Among the General Population in Italy. Front Psychol. 2020;11:576485.

Objavljeno
2022/10/18
Rubrika
Poster prezentacije sekcije Farmakologija i farmakoterapija