Utemeljivači apotekarske delatnosti u Srbiji u XIX veku
Sažetak
Ličnosti koje su postavile temelje za stvaranje savremene srpske farmacije, svakako su bili farmaceuti Matej Ivanović (1773–1849) i Pavle Ilić (1807-1871). Tokom XIX veka zbog nesigurnih prilika u Srbiji, razvoj farmacije i medicine je stagnirao, sve do donošenja čuvenog „Hatišerifa“ 1830. godine, kada je Srbiji priznata ustavotvornost, status kneževine, politička samostalnost, odobrena vojska, policija, sudstvo, zdravstvo, školstvo i formiranje svih institucija. Između ostalog, Srbi su dobili pravo da otvaraju svoje škole, bolnice, apoteke, pošte i štamparije, kao i da nesmetano trguju po celoj teritoriji Osmanskog carstva. U aprilu 1830. Mateji Ivanoviću odobreno je osnivanje prve moderne srpske apoteke od strane kneza Miloša, uz pozitivno mišljenje dr. Kuniberta. Apoteka je prvobitno sagrađena u blizini Saborne crkve u Beogradu. Bila je značajna za snabdevanje lekovima, kako u samom gradu, tako i za pacijente iz drugih delova Srbije. Apoteka je tokom svog postojanja, dva puta menjala lokaciju, i danas se nalazi u Knez Mihajlovoj ulici u sastavu Apoteka “Beograd”, pod nazivom Apoteka “Mr Matej Ivanović”, i predstavlja temelj moderne farmaceutske službe u Srbiji. Pavle Ilić je “otac” srpske moderne školske farmacije, primenjene hemije, rodonačelnik državne apoteke u Srbiji, otvorene 1836. godine u Kragujevcu (tadašnjoj prestonici Srbije). Po preseljenju prestonice 1841. godine u Beograd, preseljena je i apoteka. Danas nosi naziv Apoteka “Makedonija” u sastavu je ustanove Apoteka “Beograd”. Pored spravljanja lekova u ovoj apoteci, Pavle ilić je vršio i ekspertizu lekova, radio toksikološke i hemijske analize, kao i analize mineralne vode i dao nemerljiv doprinos razvoju farmacije.
Reference
Petrović B. Introduction to pharmacy. Medical Sanitary School of Applied Sciences “Visan”, Belgrade, Republic of Serbia, 2016; ISBN 978-86-87255-36-4. COBISS.SR-ID 226153228.
Ristić S, Ristić S, Jović S. Development of health culture in Serbia in the first half of the 19th century Vojnosanit Pregl 2011; 68(8): 716–719.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).