Hemijski sastav i antimikrobna aktivnost etarskih ulja Prangos trifida s.l.
Sažetak
Cilj ovog rada bio je da se ispitaju hemijski sastav i antimikrobna aktivnost etarskih ulja korena, listova, stabljika i plodova Prangos trifida (Mill.) Herrnst. & Heyn s.l. (Apiaceae). Biljni materijal je prikupljen na području Sićevačke klisure (Kusača) 2020. god. Etarska ulja su dobijena destilacijom vodenom parom u aparaturi po Klevendžeru i analizirana metodom GC-FID-MS. Antimikrobna aktivnost testirana je mikrodilucionom metodom na kontaminantima hrane: Gram-pozitivnim (Staphylococcus aureus, Bacillus cereus i Listeria monocytogenes), Gram-negativnim bakterijama (Escherichia coli, Enterobacter cloacae i Salmonella Typhimurium), i plesnima (Aspergillus fumigatus, A. niger, A. versicolor, Penicillium funiculosum, P. verrucosum var. cyclopium i Trichoderma harzianum); kao kontrole korišćeni su sintetski konzervansi E211 i E224. Dominantni sastojci etarskih ulja bili su monoterpeni (66,2-87,2%). Najzastupljeniji u ulju korena bili su terpinolen (36,2%) i p-cimen (11,5%), u ulju listova (E)-β-ocimen (23,2%) i terpinolen (18,1%), u ulju stabljika p-cimen-8-ol (21,8%) i p-cimen (14,1%), a u ulju plodova p-cimen (25,4%) i limonen (14,4%). Etarska ulja su pokazala značajnu antifungalnu aktivnost (MIK=0,10-0,78 mg/mL; MFK=0,20-1,56 mg/mL), bolju u poređenju sa oba testirana komercijalna konzervansa, i interesantnu antibakterijsku aktivnost (MIK=0,20-6,25 mg/mL; MBK=0,39-12,5 mg/mL), koja je u slučaju ulja korena i stabljika prema S. aureus i B. cereus bila bolja u odnosu na oba konzervansa. Treba istaći da je sastav ispitivanih etarskih ulja bio u skladu sa sastavom ulja ove biljke iz okoline Madrida i sa Krima, dok je njihova antimikrobna aktivnost ispitivana u ovom radu po prvi put. Dobijeni rezultati predstavljaju dobru osnovu za dalja istraživanja etarskih ulja P. trifida kao novih prirodnih konzervanasa.
Reference
Palá-Paül J, Velasco-Negueruela A, Pérez-Alonso MJ, Maqueda J, Sanz J. Volatile oil constituents from different parts of Cachrys trifida L. J. Essent. Oil Res. 2004; 16: 347-349.
Korotkov OI, Shevchuk OM, Shatko VG, Timashova LA, Feskov SA. Some biochemical characteristics of Prangos trifida (Mill.) Herrnst. & Heyn. Bull. SNBG. 2018; 128: 76-83.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).