Životni stilovi zastupljeni u populaciji studenata farmacije
Sažetak
Zdravlje mladih jedan je od najvažnijih pokazatelja zdravog potencijala nacije i zato je njegovo očuvanje i jačanje prioritet nacionalnog nivoa. Primenjivanje zdravih životnih navika od ranog detinjstva utiče na smanjenje mogućnosti pojave različitih poremećaja u kasnijem životnom dobu. Cilj rada je bio ispitati ponašanja i stavove studenata Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu u vezi sa zdravim stilovima života. Prikupljanje podataka sprovedeno je u novembru 2019. godine na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na 290 ispitanika; dominantno sa četvrte godine studija (41,7%). Upotreba duvana zastupljena je kod 11,7%, a preko polovine (61,7%) konzumira alkohol i kafu (75,2%). Kada je u pitanju ishrana, voće svakodnevno konzumira 22,4% studenata, povrće 40,7%, a meso 41%. Ishranu u restoranima brze hrane praktikuje 68,5% ispitanika. Samo 3,5% ispitanika prijavljuje da obavlja svakodnevno osnovnu fizičku aktivnost. Redovan san ima 71,6% studenata. 27,2% studenata ne može svojim finansijskim statusom sebi da priušti zdrav stil života. Rezultati ukazuju da su u studentskoj populaciji u nedovoljnoj meri zastupljeni zdravi stilovi života te su intervencije u promenama navika studenata poželjne.
Reference
Imas Y, Dutchak M, Andrieieva O, Kensytska I. Assessment of the level of formation of values of healthy lifestyle of students. Slobozhanskyi Herald of Science and Sport.2019;7(1(69)):8-12.
Zhelanov DV, Palamar BI, Gruzieva TS, Zhelanova VV, Leontieva IV, Yepikhina MA. Value-motivational component of a healthy lifestyle of modern university students: the real state and logic of formation. Wiad Lek. 2021;74(5):1079-1085.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).