Razvoj bolničke apotekarske prakse u Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti
DEVELOPMENT OF HOSPITAL PHARMACY PRACTICE IN THE SPECIAL HOSPITAL FOR ADDICTIVE DISEASES
Sažetak
Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti (SBBZ) dobija status ustanove sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite i referentnog centra za bolesti zavisnosti 2007. godine. Obavlja delatnosti iz oblasti: psihijatrije, neurologije, interne medicine, biohemijsko-toksikološke dijagnostike, farmaceutske delatnosti, psihologije, specijalne pedagogije, socijalne zaštite. Prikazane su prelomne tačke u razvoju apotekarske službe u SBBZ u prethodnih 60 godina, primenom metode istorijske analize za period od 1958.godine do danas. Dispanzer za lečenje alkoholičara i borbu protiv alkoholizma osnovan je 1958. godine u Beogradu i u njemu počinje sa radom bolnička apoteka u sklopu Kliničkog odeljenja za alkoholizam. Narednih četiri decenije prerasta u Institut za alkoholizam (1968. god.), “Institut za alkoholizam i narkomaniju” 1973. godine, a 1980. godine menja naziv u Zavod za bolesti zavisnosti. Ova zdravstvena ustanova ulazi u sastav OOUR-a Klinika za psihijatriju i neurologiju (1987.god.), koja je bila jedna od radnih organizacija Kliničko-bolničkog centra “Dr Dragiša Mišović-Dedinje”. Zavod za bolesti zavisnosti je osnovan 1992. godine, izdvojio se iz KBC i od 2007. godine radi kao SBBZ (1). Osamostaljivanjem bolnice, bolnička apoteka je organizaciono pripala laboratoriji i bolničku farmaceutsku delatnost je obavljao samo jedan farmaceut (2). Broj zaposlenih se menjao ali ne u srazmeri sa obimom poslova u bolničkoj apoteci, da bi mnogo kasnije, 2020. godine bolnička apoteka postala izdvojena, samostalna organizaciona jedinica sa zaposlenim 1 specijalistom farmacije i 1 farmaceutskim tehničarom. Može se zaključiti da je transformacija zdravstvene ustanove imala malog uticaja na rad bolničke apotekarske službe jer je u svim prelomnim tačkama uvek postojao farmaceut kao jedino stručno lice, nosilac poslova u bolničkoj apoteci.
Reference
Interna dokumenta ustanove
Usmene podatke dao Ljubomir Popadić, 27.04.2022.godine
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).