Mehanička svojstva i dugotrajna stabilnost novih lipidnih formulacija sa simvastatinom
Sažetak
Mešanje odabranih tečnih samomikroemulgujućih sistema (SMEDDS) sa kopolimerima metakrilne kiseline (Eudragit®) dovodi do očvršćavanja uzoraka i formiranja čvrstih, rastegljivih, transparentnih sistema. Cilj ovog rada je bio ispitivanje mehaničkih svojstva i dugotrajne stabilnosti novih lipidnih sistema sa simvastatinom (SV). Lipidne formulacije su izrađene mešanjem tečnih SMEDDS (10% oleoil makrogol-6 glicerida i 90% kaprilokaproil makrogol-8 glicerida/makrogol-15-hidroksistearat, u 3 odnosa: 1:1, 2:1 i 3:1) i Eudragit® S100 ili kombinacije Eudragit® S100/Eudragit® L100 (u odnosu 1:1). Odnos SMEDDS/polimer bio je 2:1, m/m. Uzorci sa SV su izrađeni rastvaranjem SV (5%) u tečnim SMEDDS i mešanjem sa kopolimerima metakrilne kiseline u navedenom odnosu. Sprovedena su ispitivanja mehaničkih osobina i dugotrajne stabilnosti izrađenih lipidnih formulacija. Rezultati su pokazali da povećanje koncentracije kaprilokaproil makrogol-8 glicerida dovodi do povećanja vrednosti sile penetracije (F1 S100–F3 S100 = 5,83-7,22 N i F1 SL100-F3 SL100 = 4,20-5,99 N). Uzorci sa SV su bili mekši, u poređenju sa uzorcima bez lekovite supstance. Takođe, uočeno je da uzorci sa polimerom Eudragit® S100 imaju veće vrednosti sile penetracije, u poređenju sa formulacijama koje sadrže kombinaciju Eudragit® S100/Eudragit® L100. Posle šest meseci skladištenja uzoraka na sobnoj i povišenoj temperaturi, sadržaj SV je neznatno smanjen (manje od 5%). Ova studija je pokazala da nove lipidne formulacije izrađene sa većom koncentracijom kaprilokaproil makrogol-8 glicerida i sa Eudragit® S100 polimerom imaju veće vrednosti sile penetracije i prihvatljivu dugotrajnu stabilnost, što je od značaja za razvoj lipidnih formulacija željenih karakteristika.
Reference
Ćetković Z, Cvijić S, Vasiljević D. Formulation and characterization of novel lipid-based drug delivery systems containing polymethacrylate polymers as solid carriers for sustained release of simvastatin. J Drug Deliv Sci Technol 2019; 53:1-9.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).