"Bibijana" - losion za negu ruku
Sažetak
Sima T. Joanović rođen je u Saravoli (današnja Rumunija), diplomirao je farmaciju u Budimpešti 1898. godine. Nakon diplomiranja kratko vreme radio je u Temišvaru. Ubrzo dolazi u Debeljaču i kupuje od apotekara Ambrozi Šandora apoteku „Kod krsta“ koja je pre toga uspešno radila više od dve decenije. Izgradio je novu poslovno stambenu zgradu na tadašnjem Jelisavetinom trgu i u nju je preselio apoteku. U stručnim časopisima pisao je članke iz kozmetike i parfimerije. U Farmaceutskom glasniku izašao je niz njegovih radova „Šta treba da zna svaki parfimer“ čime je pomagao kolegama u radu u oblasti kozmetike. Apoteka je nadaleko bila veoma poznata po kozmetičkim i parfimerijskim proizvodima. Prvi proizvod koji je ovu apoteku učinio poznatom „Bibijana“ pojavio se već 1905. godine nemasni jednofazni losion na bazi glicerola koji je u rekordno kratkom roku, kako je odštampano na uputstvu za upotrebu, i najgrublju kožu ruku dovodio u besprekorno stanje. Za ovaj losion koji je pakovan u karakterističnim bočicama od 50 ml štampane su signature na mađarskom i srpskom jeziku. U sastav losiona ulazili su: glicerol, etanol, voda lovorvišnje i parfem u alkalnom vodenom rastvoru. Losion je sa velikim oduševljenjem prihvaćen u narodu i predstavljao je prvi proizvod koji je pravljen na veliko. Zahvaljujući losionu „Bibijana“, apoteka je postajala sve poznatija, ali i ostali proizvodi u apoteci su bivali sve traženiji.
Reference
Savkov, I. (2014). Istorija apotekarstva na tlu današnje Vojvodine. Novi Sad: Matica Srpska.
Šimić, I. (1978). Pisana izjava. Debeljača.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).