Digitalna pismenost zdravstvenih radnika u apotekama
Sažetak
Današnji profesionalni standardi zahtevaju od zdravstvenih radnika u apotekama da poseduju određeni stepen digitalne pismenosti. Ciljevi rada bili su: ispitivanje dosadašnjih iskustava zdravstvenih radnika u apotekama kada je u pitanju upotreba digitalnih tehnologija, samoprocena stečenih znanja i veština, kao i ispitivanje stavova i analiza potreba za unapređenjem digitalnih kompetencija. Korišćen je posebno dizajniran upitnik u papirnoj formi koji je distribuiran zaposlenima u Apotekarskoj ustanovi „Benu“. Ukupno 94,3% ispitanika svakodnevno koristi digitalne tehnologije na poslu, dok za pretragu stručne medicinske literature i literature o lekovima digitalne tehnologije koristi 89,8% ispitanika. 9,7% ispitanika je završilo dodatni formalni program ili kurs. Farmaceuti svoju digitalnu pismenost procenjuju statistički značajno višom ocenom u odnosu na farmaceutske tehničare, 3,67±0,79 prema 3,44±0,63 (p<0,05).Većina njih smatra da je važno da unapređuje svoju digitalnu pismenost (slaganje sa izjavom 4,62±0,95) i motivisano je da to čini kroz dodatne obuke ili samostalno učenje (slaganje sa izjavom 4,50±0,94). Činjenica je zdravstveni radnici uviđaju benefit novih načina komunikacije i izvora informacija, odnosno na spontani način prihvataju nove tehnologije iz oblasti eZdravlja. Sličan zaključak se pominje i u Nacionalnoj strategiji za razvoj digitalnih veština. Zdravstveni radnici u apotekama svoju digitalnu pismenost ocenjuju ocenom 3,56, što bi se moglo uporediti sa rezultatom sličnog istraživanja koje je rađeno u Kanadi, gde je kompjuterska pismenost u najvećem broju ocenjena sa 3. Obzirom na pozitivan stav o korišćenju digitalnih tehnologija u praksi i visoku motivisanost za unapređenjem digitalnih veština, očekuje se da će farmaceuti u apotekama u budućnosti brzo ovladati tehnološkim inovacijama iz oblasti apotekarske delatnosti.
Reference
National strategy for digital skills development Republic of Serbia for period from 2020. to 2024., (“Sl.glasnik RS br.21/2020)
Balen R, Jewesson P, Pharmacist Computer Skills and Needs Assessment Survey, Journal Medical Internet Research, 2004 Jan-Mar; 6(1): e11. Published online 2004 Mar 29 (access: 10.08.2020)
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).