Žene u medicinskim misijama na srpskim ratištima (1912-1918)
Sažetak
Za vreme balkanskih i Prvog svetskog rata, Kraljevina Srbija je bila suočena sa nedostatkom sanitetskog personala, koji je nadoknadila medicinskim misijama iz inostranstva. Cilj rada je prikazati učešće žena u redovima stranih medicinskih misijama na srpskim ratištima. U radu je primenjena metoda istorijske analize uz korićenje primarnih i sekundarnih izvora podataka. U toku balkanskih ratova u Srbiji su boravile evropske medicinske misije iz Švedske, Norveške, Britanije, Rusije, Ugarske, Rumunije, Francuske, Češke, Švajcarske, Austrije i dr. Posebno mesto u redovima stranih misija činile su žene, koje su se za poziv bolničarke, medicinske sestre i lekarke obrazovale. Od ukupno 80 studentkinja na Švajcarskom medicinskom fakultetu u Cirihu 77 je bilo iz Rusije. Rezultati ovakvog odaziva nalaze se u činjenici da je Rusija od 19. veka postala poznata po velikom broju žena lekara. Za vreme Velikog rata, prema raspoloživim podacima, Srbija je angažovala blizu 2.000 medicinskih misija iz inostranstva, pri čemu je zapažen dolazak žena iz istočne i zapadne Evrope, kao i sa udaljenih kontinetata Amerike i Australije. Takođe, istorijski izvori potvrđuju i na prisutnost apotekara u medicinskim redovima. Analizirani podaci upućuju na činjenicu da je žena u ulozi lekarke, medicinske sestre i bolničarke pružala medicinsku pomoć srpskoj vojsci u ratnim okolnostima, od poljske do glavne bolnice, i dala ogroman doprinos ratu.
Reference
Archives of the Serbian Academy of Sciences and Arts - Belgrade (ASANU), Historical Collection (13339), Dr. Stanojević, My War Notes.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).