Izazovi četvrte industrijske revolucije: primena digitalnih tehnologija u farmaceutskoj industriji
Sažetak
Četvrta industrijska revolucija je donela sa sobom razvoj i primenu naprednih, digitalnih tehnologija, u svim segmentima razvoja i rada farmaceutske industrije: od otkrića novih aktivnih supstanci do postmarkentinškog praćenja leka. Nove, virtuelne tehnologije su: veštačka inteligencija, kvantno računarstvo, blockchain, telekomunikacije, internet stvari, proširena, virtuelna i mešovita stvarnost. U mnogim centrima istraživanja i razvoja u farmaceutskoj industriji se koriste tehnologije veštačke inteligencije u otkriću novih aktivnih supstanci, za in silico modelovanje oslobađanja i resorpcije leka, optimizaciju sastava formulacije leka i procesa proizvodnje i simulacije kliničkih ispitivanja. Blockchain tehnologija počinje da se koristi u distribuciji lekova i olakšava pouzdano praćenje farmaceutskih proizvoda na svakom koraku lanca snabdevanja. Na ovaj način se može smanjiti na minimum mogućnost distribucije falsifikovanih lekova i obezbediti bezbednost distributivnog lanca. Virtuelna stvarnost se primenjuje za otkrivanje i dizajn lekova, omogućavajući 3D vizualizaciju molekularnih struktura lekova. U laboratorijama se primenjuje u planiranju eksperimenata; može se koristiti i u okviru farmaceutskog obrazovanja, za obuku studenata. U Mešovitoj stvarnosti, elementi iz stvarnog i virtuelnog sveta koegzistiraju, omogućavajući korisnicima da “uđu” u kombinovani svet realnog i digitalnog i da se kreću kroz njega koristeći najsavremenije alate i senzore. U farmaceutskoj industriji, Microsoft HoloLens je korišćen kao primer mešovite stvarnosti, koja će se koristiti u različitim oblastima: od sinteze i razvoja lekova, analitičkih procedura, proizvodnje, inspekcije, pa do pakovanja i čuvanja lekova. Postoji niz izazova koje treba prevazići kako bi se ubrzala upotreba novih i revolucionarnih virtuelnih tehnologija, ali su prednosti primene ovih tehnologija i mogućnosti koje pružaju u napretku farmaceutske industrije velike.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).