Analiza koncentracija klozapina i norklozapina kod odraslih pacijenata sa shizofrenijom
Sažetak
Atipični antipsihotik klozapin (clozapine, CLZ) se primarno koristi kod shizofrenije rezistentne na terapiju. Zbog niskog terapijskog indeksa i velike farmakokinetičke varijabilnosti, terapijsko praćenje lekova (therapeutic drug monitoring, TDM) se preporučuje (1). Cilj ovog retrospektivnog istraživanja je bio ispitivanje TDM podataka o CLZ i njegovom aktivnom metabolitu norklozapinu (norclozapine, NCLZ) kod odraslih pacijenata sa shizofrenijom. Studija je obuhvatila TDM podatke o CLZ dobijene od 69 pacijenata (22-67 godina) lečenih na Klinici za psihijatriju Kliničkog centra Srbije, dok su podaci za NCLZ bili dostupni od 43 pacijenta. Koncentracije u serumu su merene na Institutu za sudsku medicinu, Beograd, Srbija tečnom hromatografijom sa tandem masenom spektrometrijom (LC-MS/MS). Statistička analiza je izvršena pomoću softvera SPSS® (verzija 18). Dnevne doze CLZ kretale su se između 37,5 i 600 mg. Srednja vrednost je bila 0,285 ± 0,174 mg/L za CLZ i 0,189 ± 0,132 mg/L za NCLZ. 73,06% i 26,83% izmerenih koncentracija CLZ i NCLZ bile su izvan referentnog opsega (uglavnom ispod), respektivno. Detektovana je pozitivna korelacija (p<0,05) između dnevne doze i nivoa CLZ, kao i doze i nivoa NCLZ. Značajna korelacija doze i nivoa CLZ je potvrđena i pri odvojenom ispitivanju kod muškaraca, žena, pušača i nepušača. Nivoi leka i metabolita varirali su 13 i 16 puta kod pacijenata koji su uzimali 300 mg/dan, respektivno. Rezultati ukazuju na značajnu varijabilnost u koncentracijama CLZ i NCLZ kod odraslih pacijenata sa shizofrenijom i pozitivnu povezanost sa dozom. Potrebna je dalja multivarijantna analiza da bi se procenili, pored doze, potencijalni uticaji karakteristika pacijenata i kombinovane terapije.
Reference
Hiemke C et al. Consensus Guidelines for Therapeutic Drug Monitoring in Neuropsychopharmacology: Update 2017. Pharmacopsychiatry 2018; 51: 9-62.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).