Implementacija zakonskih propisa u vezi sa oglašavanjem lekova u Srbiji od druge polovine XIX do prve polovine XX veka
Sažetak
Nedostatak propisa o oglašavanju lekova u prvoj polovini XIX veka u Srbiji, omogućio je oglašivačima da daju preuveličane, često lažne tvrdnje o dejstvu reklamiranih lekova, nudeći ih kao univerzalne lekove za sve bolesti. Odsustvo informacija o sadržaju potencijalno opasnih supstanci, placebo efeketi i samomedikacija, bili su značajni faktori njihove dugotrajne popularnosti, ali i kritike od strane kreatora zdravstvene politike. Cilj rada je prikazati hronologiju regulative u oglašavanju lekova u Srbiji. Korišćene su metode dokumentacione analize i desk analize sekundarnih podataka. Implementacijom zakonskih propisa o oglašavanju lekova prvo je regulisano označavanje lekova. Pravilnik Stalnog stručnog saveta za ispitivanje i kontrolu lekova (1926.) zabranjivao je promet neregistrovanih lekova, oglašavanje postojećih lekova pod drugim nazivima i oglašavanje lekova jakog dejstva u dnevnoj štampi. Pravilnik o oglašavanju lekova i lekovitih specijaliteta u dnevnim listovima ili drugim načinom (1931) određuje sadržinu teksta oglasa čiji je sadržaj kontrolisao Stalni stručni savet za ispitivanje i kontrolu lekova. Regulacija oglašavanja lekova u Srbiji je evoluirala u posmatranom periodu, prateći stalne promene u društvenom, tehnološkom i političkom okviru, uz održavanje visokog nivoa odgovornosti kreatora politike i farmaceuta u zaštiti zdravlja stanovništva.
Reference
The Rulebook on Advertising Medicines and Medicinal Specialties in Daily Newspapers or in Other Manners. Official Gazette Kingdom of Yugoslavia, 1930; 98: 2126-2128.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).