Određivanje ukupnih aflatoksina u žitaricama ELISA tehnikom
Sažetak
Mikotoksini su ekstracelularni metaboliti plesni, koji su toksični po ljude i životinje. Uneti u organizmu mogu da izazovu akutne ili hronične štetne efekte. Danas se za određivanje mikotoksina primenjuju različite analitičke tehnike. Najčešće se koristi ELISA tehnika (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay), ali tačnije metode određivanja mikotoksina podrazumevaju primenu tečne ili gasne hromatografije sa određenom vrstom detektora. Cilj ovog rada je bio određivanje ukupnih aflatoksina ELISA tehnikom u žitaricama, pšenici i kukuruzu. Prisutni aflatoksini ekstrahovani su iz uzorka rastvorom metanola Ekstrahovani aflatoksini se dodaju konjugatu i smeša se postavlja u antitelom obložena udubljenja. Posle uklanjanja nevezanih aflatoksina dodaje se supstrat, što dovodi do razvoja plave boje (intenzitet boje je proporcionalan koncentraciji konjugovanih aflatoksina, a obrnuto proporcionalan koncentraciji aflatoksina iz uzorka). Dodavanjem kiselog ˝stop rastvora˝ boja se menja u žutu, a intenzitet boje se meri na ELISA čitaču na talasnoj dužini od 450 nm. Od 19 uzoraka pšenice, u 14 uzoraka je pokazalo vrednost ispod 3 µg/kg, a pet uzoraka vrednost od 3 do 4,55 µg/kg. Od 16 uzoraka kukuruza, 10 uzoraka je imalo vrednost aflatoksina ispod 3 µg/kg, a dva uzorka vrednost veću od 3 µg/kg i dva uzorka vrednost veću od 8 µg/kg. U samo jednom uzorku je vrednost MDK prekoračena i iznosi 41,22 µg/kg. MDK vrednost za pšenicu iznosi do 4 µg/kg, a MDK za kukuruz do 10 µg/kg. Rezultati dobijeni na ELISA čitaču su provereni komparativnom analizom korišćenjem setrifikovanog materijala, Fapas QC Material Data Sheet TCL0405QC, serijski broj CL0405, matrix: Maiye Flour.
Reference
Saeger S., Mavungu J.D., Determining mycotoxins and mycotoxigenic fungi in food and feed, Cambridge UK by Woodhead, 2011;203:135-167
Thanushree M.P., Sailendri D., Yoha K.S., Moses J.A., Mycotoxin contamination in food: and exposition on spices. Trends in Food Science & Technology 2019;93: 69-80
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).