Ekspozom i endokrino zdravlje ljudi
Sažetak
Izraz ekspozom opisuje sve uticaje iz životne sredine kojima je pojedinac izložen od začeća do smrti. Brojni naučni dokazi ukazuju da izloženost hemikalijama koje ometaju rad endokrinog sistema, endokrinim ometačima, važnim komponentama ekspozoma, značajno doprinosi nastanku bolesti i različitim poremećajima tokom životnog veka. Međutim, malo je studija koje istražuju istovremenu izloženost endokrinim ometačima koji su u prirodi prisutni u smešama, iako baš ovaj scenario odslikava izloženost u stvarnom životu. Ovo predavanje daje kratak prikaz projekta „Dekodiranje uloge ekspozoma u endokrinom zdravlju” – DecodExpo koji finansira Fond za nauku Republike Srbije u okviru PROMIS programa. Projekat ima za cilj da pruži naučne dokaze o ulozi smeše toksičnih metal(oid)a (As, Pb, Hg, Cd, Cr, i Ni) u razvoju različitih endokrinih poremećaja i bolesti. Ovo istraživanje obuhvatilo je studije humanog biomonitoringa (HBM), ispitivanje veze ekspozoma i zdravlje, te studije na životinjama. Naime, prikupljeni su podaci o nivoima toksičnih metala u krvi kod ispitanika iz opšte populacije Srbije (435 učesnika) i matematičkim modeliranjem utvrđeni su odnosi doza-odgovor između nivoa pojedinih metal(oida)a i nivoa hormona u krvi. Protokol studije na životinjama izabran je na osnovu rezultata HBM studije, kako bi se odgovorilo na glavne izazove sa kojima se naučnici suočavaju pri sprovođenju studija o endokrinim ometačima (nemonotoni odnos doza-odgovor, dugotrajno izlaganje niskim dozama, izloženost smešama, razlike među polovima). Pored toga, ispitani su različiti parametri kako bi se obezbedio bolji uvid u molekularne, biohemijske i strukturne promene u endokrinom sistemu. Projekat otkriva važnu ulogu koju izloženost ovoj toksičnoj smeši metal(oid)a ima u ljudskom endokrinom zdravlju.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).