Razvoj apotekarske delatnosti u Srbiji- šta nam je potrebno?

  • Jasna Andjelković Apoteka Kragujevac
  • Valentina Milijić Petrović Pharmaswiss d.o.o.
  • Mirjana Marković Apotekarska ustanova “Galena lab”
  • Dragana Palović Univerzitet u Nišu –Medicinski fakultet
  • Aleksandra Buha Djordjević Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za toksikologiju “Akademik Danilo Soldatović”
  • Ivana Popović Institut za onkologiju i radiologiju Srbije
  • Svetlana Stojkov Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu – Farmaceutski fakultet Novi Sad; Visoka strukovna škola za obrazovanje vaspitača i trenera Subotica
  • Slobodan Gigov Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu – Farmaceutski fakultet Novi Sad
  • Dušan Drenić Zdravlje AD Leskovac

Sažetak


Ovaj rad predstavlja skup preporuka koje mogu doprineti poboljšanju apotekarske delatnosti, a koje su proistekle iz niza stručnih sastanaka i prikupljanja mišljenja od magistara farmacije zaposlenih u različitim zdravstvenim ustanovama u Republici Srbiji. Opšta preporuka bi podrazumevala strogo poštovanje postojećih zakona (Zakona o lekovima i medicinskim sredstavima (1), Zakon o zdravstvenoj zaštiti (2)), ali i donošenje Zakona o apotekarskoj delatnosti, po ugledu na države sa razvijenom apotekarskom praksom. Pojedinačne ključne odredbe koje bi u kratkom vremenskom roku donele unapređenje apotekarske delatnosti i kvalitetne farmaceutske usluge ka pacijentima su obavezno prisustvo najmanje jednog diplomiranog farmaceuta sa licencom tokom celokupnog radnog vremena u svakoj apoteci, kao i poštovanje i kontrola režima izdavanja lekova na recept i lekova bez recepta. Na dugi rok, jačanje nacionalnih regulatornih tela u oblasti lekova i medicinskih sredstava je značajno radi poboljšanja kvaliteta, bezbednosti i efikasnosti lekova i izdavanja i primene terapije. Ovi poslovi bi prema svim standardima morali biti povereni isključivo magistrima farmacije, a u određenim slučajevima i odgovarajućim specijalistima farmacije. Razvoj specifičnih kliničkih veština i uvođenje dodatnih usluga, kao što su npr. vakcinacija i zbrinjavanje farmaceutskog otpada, bi značajno doprineli uštedama resursa i doprineli zdravstvenom sistemu u celini.

Reference

Law on Medicines and Medical Devices "Official Gazette of RS", No. 30/2010, 107/2012, 113/2017 - other law and 105/2017 - other law)

Law on Health Care (“Official Gazette of RS”, No. 25/19)

Objavljeno
2022/10/18
Rubrika
Poster prezentacije sekcije Farmaceutska zdravstvena zaštita