Razvoj apotekarske delatnosti u Srbiji- šta nam je potrebno?
Sažetak
Ovaj rad predstavlja skup preporuka koje mogu doprineti poboljšanju apotekarske delatnosti, a koje su proistekle iz niza stručnih sastanaka i prikupljanja mišljenja od magistara farmacije zaposlenih u različitim zdravstvenim ustanovama u Republici Srbiji. Opšta preporuka bi podrazumevala strogo poštovanje postojećih zakona (Zakona o lekovima i medicinskim sredstavima (1), Zakon o zdravstvenoj zaštiti (2)), ali i donošenje Zakona o apotekarskoj delatnosti, po ugledu na države sa razvijenom apotekarskom praksom. Pojedinačne ključne odredbe koje bi u kratkom vremenskom roku donele unapređenje apotekarske delatnosti i kvalitetne farmaceutske usluge ka pacijentima su obavezno prisustvo najmanje jednog diplomiranog farmaceuta sa licencom tokom celokupnog radnog vremena u svakoj apoteci, kao i poštovanje i kontrola režima izdavanja lekova na recept i lekova bez recepta. Na dugi rok, jačanje nacionalnih regulatornih tela u oblasti lekova i medicinskih sredstava je značajno radi poboljšanja kvaliteta, bezbednosti i efikasnosti lekova i izdavanja i primene terapije. Ovi poslovi bi prema svim standardima morali biti povereni isključivo magistrima farmacije, a u određenim slučajevima i odgovarajućim specijalistima farmacije. Razvoj specifičnih kliničkih veština i uvođenje dodatnih usluga, kao što su npr. vakcinacija i zbrinjavanje farmaceutskog otpada, bi značajno doprineli uštedama resursa i doprineli zdravstvenom sistemu u celini.
Reference
Law on Medicines and Medical Devices "Official Gazette of RS", No. 30/2010, 107/2012, 113/2017 - other law and 105/2017 - other law)
Law on Health Care (“Official Gazette of RS”, No. 25/19)
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).