Zdravstvene aplikacije – neiskorišćen potencijal

  • Maja Koraćević Univerzitet u Nišu – Medicinski Fakultet, Katedra Farmacija; Univerzitet u Nišu – Inovacioni centar
  • Aleksandar Jovanović Univerzitet u Nišu – Medicinski Fakultet, Katedra Farmacija; Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za socijalnu farmaciju i farmaceutsko zakonodavstvo
  • Dragana Pavlović Univerzitet u Nišu – Medicinski Fakultet, Katedra Farmacija
  • Aleksandra Catić-Đorđević Univerzitet u Nišu – Medicinski Fakultet, Katedra Farmacija

Sažetak


Danas postoji niz aplikacija koje omogućavaju praćenje fizičke aktivnosti i zdravstvenih parametara ili zakazivanje lekarskog pregleda, a mogu pomoći i u prepoznavanju zdravstvenih problema obaveštavajući vas da reagujete na vreme. Cilj ove studije bio je da ispita upotrebu zdravstvenih aplikacija (HApps, mobilne i/ili web aplikacije u vezi sa zdravljem) među građanima Srbije. Anonimni onlajn upitnik distribuiran je putem društvenih mreža tokom proleća 2020. godine. Podaci su obrađeni korišćenjem IBM SPSS. U istraživanju je učestvovalo 506 ispitanika, od kojih 155 iz zdravstvene struke. Većina ispitanika su žene (73.9%), a prosečna starost bila je 36.88±11.22 godina. Oko polovine ispitanika (48.2%) ima fakultetsko obrazovanje, a 74.9% je zaposleno. Instalirane HApps na svom telefonu/računaru ima 18.2% ispitanika, sa statistički značajnom razlikom (p<0.01) među ispitanicima iz zdravstvene struke (25.8%) i onih koji to nisu (14.8%). Najkorišćenije HApps među ispitanicima zdravstvene struke su one koje se odnose na njihov stručni rad (14.7%), opšte zdravlje (3.8%) i specifične bolesti (1.9%). Ispitanici koji nisu iz zdravstvene struke najviše su koristili aplikacije koje se odnose na opšte zdravlje (5.4%), fitnes (2.0%) i izabranog lekara (1.4%). Aplikacije u vezi sa COVID-19 pandemijom koristilo je svega 0.6% građana. Značaj HApps još uvek nije dovoljno prepoznat u Srbiji. S obzirom na potencijal u kontroli hroničnih bolesti i drugih zdravstvenih stanja, naročito među populacijom sa ograničenim pristupom zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenim informacijama, trebalo bi ih više integrisati u zdravstveni sistem.

Reference

Krebs P, Duncan DT. Health App Use Among US Mobile Phone Owners: A National Survey. JMIR Mhealth Uhealth 2015;3(4):e101.

Dahri K, Gong Y, Loewen P. A quantitative and qualitative assessment of the utilization of mobile computing devices by clinical pharmacists. Health Policy and Technology 2016;5(3):285-290.

Objavljeno
2022/10/18
Rubrika
Poster prezentacije sekcije Socijalna farmacija i farmaceutsko zakonodavstvo