Razvoj i validacija metode tečne hromatografije spregnute sa masenom spektrometrijom za određivanje sadržaja rivaroksabana u uzorcima plazme
Sažetak
Rivaroksaban pripada grupi direktnih oralnih antikoagulanasa (DOAK), lekova koji se koriste za prevenciju i lečenje venske tromboze i venske tromboembolije. Lekovi iz ove grupe se smatraju bezbednijim od antagonista vitamina K. U slučaju predoziranja, njihov najznačajniji neželjeni efekat je krvarenje. S obzirom na veliki toksikološki značaj, veoma je važno postojanje analitičke metode za određivanje sadržaja ovog leka u uzorcima biološkog materijala. Optimizovana je i validirana metoda tečne hromatografije spregnute sa masenom spektrometrijom (LC-MS/MS) za određivanje sadržaja rivaroksabana u uzorcima plazme. Uzorci plazme su pripremani metodom precipitacije proteina koja je vršena hladnim acetonitrilom. Kao interni standard korišćen je karbamazepin. Analiza je izvršena na Infinity Lab Poroshell 120 EC-C18, 4,6×100 mm, 2,7 µm hromatografskoj koloni. Mobilna faza se sastojala od acetonitrila i 0,1% mravlje kiseline (50:50, v/v), pri protoku od 400 μL/min i temperaturi kolone podešenoj na 30°C. Temperatura autosemplera je bila 4°C. Injekciona zapremina je bila 10 μL. Detekcija analita i internog standarda je izvršena u multireakcionom monitoring modu (MRM), pri sledećim jonskim prelazima: 437>145 (m/z) za rivaroksaban, odnosno 237>194 (m/z) za interni standard. Optimizovana metoda je validirana i dobijeni parametri ukazuju da je metoda osetljiva, specifična, selektivna, precizna i tačna. Uzorci su stabilni pri ispitivanim uslovima. Validirana metoda je primenjena za određivanje koncentracije rivaroksabana u uzorcima plazme pacijenata sa atrijalnom fibrilacijom, koji su bili hospitalizovani, pod strogim medicinskim nadzorom. Određene koncentracije su bile u očekivanom opsegu.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).