Primena LC-MS/MS metoda u ispitivanju parametara oksidativnog stresa
Sažetak
Oksidativni stres je pojava koja nastaje usled narušavanja ravnoteže između proizvodnje i nagomilavanja reaktivnih jedinjenja kiseonika u organizmu i sposobnosti bioloških sistema da ukloni nastala jedinjenja. Oksidativni stres učestvuje u patogenezi mnogih poremećaja kao što su kardiovaskularne bolesti, dijabetes i bolesti bubrega. Ovo ukazuje na značaj određivanja odabranih parametara oksidativnog stresa u uzorcima biološkog materijala. Tradicionalno, najveći broj parametara se određuje biohemijskim testovima. Iako se ovi testovi rutinski izvode, oni imaju mnoge nedostatke. Da bi se odredila tačna koncentracija izabranih parametara, koji se u uzorcima nalaze u veoma niskim koncentracijama, sve veću prednost imaju osetljivije analitičke metode. U savremenoj naučnoj literaturi se u te svrhe sve više spominje tečna hromatografija spregnuta sa masenim detektorom (LC-MS/MS). Ova metoda, uz adekvatan izbor stacionarne i mobilne faze, omogućava kvantifikaciju veoma niskih koncentracija odabranih jedinjenja. Sem toga, ovim metodama se istovremeno, u jednom uzorku, može odrediti koncentracija većeg broja odabranih komponenti. Ipak, neophodno je voditi računa o tome da tečna hromatografija spregnuta sa masenim detektorom zahteva dobro prečišćen uzorak biološkog materijala iz kog su maksimalno uklonjeni proteini. U ovom radu biće prikazani rezultati određivanja cisteina, cistina, redukovanog i oksidovanog glutationa kod pacijenata sa mikrocelularnim karcinomom pluća. Upotreba LC-MS/MS metoda je sve uobičajenija za analizu markera oksidativnog stresa u biološkim tečnostima zbog svoje osetljivosti. U budućnosti se očekuje razvoj ka još savremenijim, potpuno automatizovanim metodama, kojima se istovremeno uzorci prečišćavaju i analiziraju.
Reference
Winnik WM, Kitchin KT. Measurement of oxidative stress parameters using liquid chromatography–tandem mass spectroscopy (LC–MS/MS). Toxicol. Appl. Pharm 2008;233, 100-106.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).