Značaj ishrane kod sindroma policističnih jajnika
Sažetak
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) predstavlja jedan od najučestalijih metaboličkih poremećaja kod žena fertilne dobi. Prva mjera u liječenju ovog sindroma jeste promjena životnih navika, koja na prvom mjestu podrazumijeva prehrambene navike, gdje izbor hrane igra ključnu ulogu. Cilj rada je da se utvrdi koliko žene sa PCOS imaju izbalansirana ishranu koja je važna pri liječenju PCOS-a. Uzeta je grupa od 20 žena fertilne dobi u rasponu od 15 do 40 godina kao ispitivani uzorak. Sve učesnice popunile su upitnik koji govori o uticaju ishrane na tok bolesti i njihovim iskustvima sa istom. Dio upitnika se odnosio na demografske podatke a dio je bio specifičan u odnosu na samu ishranu. Takođe dio pitanja je bio sa ponuđenim odgovorima a dio pitanja je bio otvorenog tipa. Grupa od 20 žena fertilne dobi je analizirana i kod jednog broja je prisutna insulinska rezistencija (naročito one koje imaju višak kilograma) i koje nisu dovoljno fizički aktivne. Dijabetes tip nije bio prisutan kod ispitanica. Dobijeni rezultati su nas uputili da je potrebno ići ka korekciji ishrane i životnih navika da bi se poboljšao metabolizam i hormonalno stanje organizma žena. Jer upravo ishrana ima pozitivan sveobuhvatni uticaj na tok bolesti kod žena koje boluju od PCOS-a.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).