Značaj i uloga mikrobioma za zdravlje kože
Sažetak
Zdrava ljudska koža u svom epidermalnom i dermalnom sloju kolonizovana je raznolikom populacijom mikroorganizama koju nazivamo mikroflora (mikrobiota) kože. Mikrobiom je termin koji se odnosi na genetski materijal svih mikroorganizama koji žive na i unutar ljudskog tela, poseduju svoju svrhu i stil zaštite ljudskog tela i može se posmatrati kao ključna komponenta u funkciji kože kao barijere protiv pretnji i infekcija iz životne sredine. Kada posmatramo ulogu mikrobioma u održavanju zdravlja kože, najpre je važno shvatiti da je ovo dvosmerni dinamički odnos – zdrava koža je neophodna za održavanje zdravog mikrobioma, a balansiran mikrobiom kože takođe doprinosi i pomaže u održavanju kožne barijere, kao i održavanju zdravog i stabilnog okruženja kože. Međutim, ako se poremeti sastav normalnog mikrobioma kože može doći do upala, iritacije, suvoće, svraba i pogoršanja stanja kože, izazivajući naš imuni sistem, što dovodi do inflamatornih stanja kao što su akne, atopijski dermatitis i psorijaza. Uzajamni odnos između mikrobnih zajednica i nas kao domaćina je od suštinskog značaja za uspostavljanje dobro kontrolisane i delikatne ravnoteže potrebne za zdravu kožu. Razumevanje mikrobioma kože u svim fazama života je važno za određivanje uticaja ranih promena u mikrobiomu na zdravlje, sticanje boljeg uvida u patofiziološke aspekte kožnih bolesti i pomoć u razvoju tretmana prilagođenih uzrastu, kao i razvoj kozmetičkih proizvoda koji podrazumeva jedan od tri osnovna pristupa, a to je pokušaj balansiranja ili poboljšanja mikrobioma kože, zaštita mikrobioma kože i aktiviranje mikrobioma u ostvarivanju različitih efekata na koži.
Reference
Luna P.C. Skin microbiome as years go by. Am.J.Clin.Dermatol.2020;21:12-17.
Pascal Y. Skin Microbiome and formulation of cosmetics with Pro-, Pre-, and Post-biotics ingredients definitions and key considerations.Opportunities and Challenges for cosmetic formulators and companies.H&PC Today.2019;14(2).
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).