Halkoni potencijalni inhibitori HIV-1 proteaze
Sažetak
Otkriće HIV-a i istraživanje molekularnih mehanizama ključnih za ciklus replikacije virusa dovelo je do identifikacije važnih proteinskih struktura - potencijalnih ciljnih mesta dejstva lekova u terapiji AIDS-a. Jedno od najznačajnijih otkrića je HIV-1 proteaza (PR), enzim koji ima ključnu ulogu u ciklusu replikacije HIV-a. Ova studija imala je za cilj da primenom in sillico metoda ispita i prikaže interakcije novosintetisanih halkona (1,3-diaril-2-propen-1-ona) kao i tri komercijalna leka (lopinavira, ritonavira i darunavira) u aktivnom mestu HIV-1 proteaze i da dobijene rezultate koreliše sa rezultatima in vitro testova na samom enzimu. Sintetisano je dvadeset strukturno sličnih derivata halkona i izvršena njihova fizičko-hemijska karakterizacija. Docking studije izvedene su u programu Autodock Vine u 3D strukturi enzimskog katalitičkog mesta (pdb kod: 6B36). Inhibicija enzimske aktivnosti određena je primenom fluorimetrijske metode. Dobijeni rezultati ukazuju da svih 20 jedinjenja ispoljava anti-HIV-1 proteaznu aktivnost. Jedinjenje HNT1 je pokazalo najveću inhibitornu aktivnost sa vrednostima IC50 od 0,001 µM što je uporedivo sa komercijalnim proizvodom darunavirom. Dobijeni rezultati ukazuju da se sitetisana jedinjenja mogu klasifikovati kao potencijalni anti-HIV-1 proteazni inhibitori. Dalje istraživanje je usmereno na ispitivanju ADMET osobina sintetisanih jedinjenja kao i sintezi njihovih analoga za koje su in silico ispitivanja pokazala zadovoljavajuće rezultate.
Reference
Ghosh AK, Osswald HL, Prato G. Recent Progress in the Development of HIV-1 Protease Inhibitors for the Treatment of HIV/AIDS. J Med Chem. 2016 Jun 9; 59(11): 5172–5208.
www.annaspec.com
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).