Unapređenje prakse i upotrebe tehnologija za unapređenje adherence
Sažetak
Neadherenca pacijenata prema terapiji prepoznata je kao globalni problem udružen sa finansijskim opterećenjem pojedinaca i zdravstvenih sistema. Na nivou Evrope koriste se različite tehnologije za unapređenje adherence (Medication Adherence Technologies - MATech). Evropska mreža za razvoj najboljih praksi i tehnologija za unapređenje adherence (ENABLE, COST Action 19132) pokrenuta je sa ciljem da se: 1) identifikuju trenutne prakse unapređenja adherence (medication adhrerence – MA) od strane zdravstvenih profesionalaca; 2) kreira struktura repozitorijuma postojećih MATech koju mogu da koriste različiti stejkholderi; 3) da se pripreme vodiči za održivu implementaciju MATech širom Evrope. ENABLE okuplja zdravstvene profesionalce različitih profesija iz 39 zemalja kako bi se postigli ciljevi tokom četvorogodišnjeg perioda. Nekoliko studija u više zemalja Evrope pokrenuto je kako bi se izvršilo ispitivanje 1) stavova različitih stejkholdera delfi metodom i upitnicima, uključujući analizu trenutnih praksi u vezi analize i podrške MA u rutinskoj praksi, kao i barijere i facilitatore koji utiču na MA, 2) menadžment lekovima tokom COVID pandemije, 3) načine refundacije intervencija u vezi sa MA i 4) protokola koji identifikuju nabolje prakse i tehnologije. Kreirana je struktura MATech repozitorijuma, dok je usaglašavanje sa različitim stejkholderima u toku. Struktura repozitorijuma zasniva se na informacijama o MATech, ciljevima i sadržajima u vezi MA, i informacijama o naučnim procenama i implementaciji MATech. Na području Evrope istraživanje je identifikovalo ograničeni broj intervencija za unapređenje MA koje podležu refundaciji. ENABLE ukazuje na potrebu za kolaboracijom, razvojem infrastrukture i politike refundacije kako bi se unapredila upotreba MATech u rutinskoj praksi.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).