Razvoj i validacija metode tečne hromatografije visokih performansi za određivanje fluniksin-meglumina i njegovih nečistoća u preparatima za veterinarsku upotrebu
Sažetak
Fluniksin je nesteroidni antiinflamatorni lek, kao i analgetik koji ima antipiretički efekat. U veterinarskoj medicini se koristi u obliku soli fluniksin-meglumina. Fluniksin pokazuje snažnu inhibiciju enzima ciklooksigenaze koji je uključen u nastanak inflamacije. Smanjenjem produkcije određenih medijatora inflamacije objašnjavaju se njegova analgetička, antipiretička i antiinflamatorna svojstva. Razvijen je veliki broj metoda za odvajanje fluniksin meglumina i strukturno srodnih jedinjenja u farmaceutskim preparatima, kao što su: tankoslojna hromatografija, UV/VIS spektroskopija, visokoefikasna tečna hromatografija, gasna hromatografija. Cilj ovoga rada je razvoj, optimizacija i validacija metode za razdvajanje i određivanje fluniksin-meglumina i strukturno sličnih jedinjenja, u rastvoru za injekciju. Optimalni uslovi postignuti su na koloni Agilent Zorbax Eclipse Plus C18 (150×4,6 mm, 5 µm). Mobilnu fazu činila je smeša 0,1% v/v rastvora mravlje kiseline u vodi i metanola u odnosu 40:60 v/v. Protok mobilne faze je 1,0 mL/min, volumen injiciranja 20 µL, talasna dužina detekcije 270 nm i temperatura kolone 25°C. Ispitivani su sledeći parametri: selektivnost, linearnost, preciznost, tačnost, limit detekcije, limit kvantifikacije, robustnost i stabilnost rastvora. Dobijene vrednosti za ispitivane parametre su u skladu sa kriterijumima prihvatljivosti. Validirana metoda je primenjena za određivanje sadržaja fluniksin-meglumina i njegovih nečistoća u rastvoru za injekcije. Dobijeni rezultati zadovoljavali su zahteve specifikacije.
Reference
Flunixin meglumine. Dostupno na: https://www.drugs.com/vet/flunixin-meglumine.html. Datum poslednjeg pristupa: 15.09.2021.
ICH Harmonised Tripartite Guideline, VALIDATION OF ANALYTICAL PROCEDURES: TEXT AND METHODOLOGY Q2(R1), Current Step 4 version dated 27 October 1994.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).