Analiza sadržaja mineralnih materija u plodovima Lycium barbarum L. (Solanaceae) gajenim u Srbiji
Sažetak
Plodovi Lycium barbarum L. (Solanaceae), poznatiji kao vučje bobice ili godži, imaju dugu istoriju upotrebe u tradicionalnoj medicini i ishrani stanovnika azijskih zemalja, a poslednjih godina su sve popularniji u Evropi, uključujući i Srbiju. Međutim, nema mnogo podataka o hemijskom sastavu plodova godži gajenih u našoj zemlji. Cilj ovog rada je bio da se izvrši komparativna analiza mineralnog sastava plodova godži prikupljenih sa šest različitih lokacija u Srbiji. Nakon prethodne mikrotalasne digestije, sadržaj makro- (K, Na, P, S, Mg, Ca) i mikroelemenata (Fe, Zn, Cu, Cr, Mn, Mo) u ispitivanim uzorcima suvih plodova godži, određen je primenom optičke emisione spektrometrije sa indukovano spregnutom plazmom (ICP-OES). Kao što je i očekivano, dobijeni rezultati ukazuju na statistički značajne razlike u sadržaju mineralnih materija u plodovima godži prikupljenih sa različitih lokacija (p < 0,05). Generalno, mineralne materije su zastupljene po sledećem opadajućem redosledu koncentracija: K > P > S > Na > Mg > Ca > Zn > Fe > Cu > Mn > Cr > Mo. Utvrđeni sadržaj makro- i mikroelemenata u jednoj porciji (30 g suvih plodova godži), u odnosu na nutritivne referentne vrednosti (NRV), ukazuje da su plodovi godži bogat izvor Cr i Cu, dok je doprinos jedne porcije plodova godži dnevnom unosu ostalih mineralnih materija ispod 15% NRV.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).