Akutna trovanja lekovima za terapiju kardiovaskularnih bolesti u Republici Srbiji
Sažetak
Akutna trovanja lekovima za lečenje kardiovaskularnih bolesti su ređa u odnosu na trovanja drugim lekovima, ali često dovode do ozbiljnih poremećaja u funkcionisanju različitih sistema organa i karakterišu se relativno visokim mortalitetom. Kada su u pitanju polimedikamentozna trovanja lekovima koji imaju depresorno dejstvo na kardiovaskularni sistem, neophodno je bolničko zbrinjavanje pacijenata. Cilj ovog rada je bio prikazati analizu podataka o akutnim trovanjima lekovima koji se koriste u terapiji kardiovaskularnih oboljenja u Republici Srbiji u periodu od 2010 do 2018. godine na osnovu publikovanih Godišnjaka Nacionalanog centra za kontrolu trovanja Vojnomedicinske akademije. Broj pacijenata koji su pregledani pod sumnjom na trovanje lekovima za lečenje kardiovaskularnih bolesti u periodu 2010-2018. godine kretao se od 4-6% svih pacijenata pregledanih usled akutnog trovanja lekovima godišnje, dok se broj pacijenata hospitalizovanih usled trovanja lekovima kretao 7-11% svih hospitalizovanih pacijenata. Od ukupnog broja letalnih ishoda koji su posledica trovanja lekovima, 27% čine pacijenti preminuli zbog trovanja lekovima za lečenje kardiovaskularnih bolesti. Najčešći uzročnici trovanja kod pregledanih pacijenata su beta blokatori (45%), zatim blokatori Ca2+ kanala (25%) i ACE inhibitori (21%), a ove tri grupe lekova su najzastupljenije i kod hospitalizovanih pacijenata. Letalni ishodi su najčešće posledica akutnog trovanja blokatorima Ca2+ kanala (50%) i beta blokatorima (40%), uglavnom u kombinaciji sa lekovima koji se koriste u terapiji psihijatrijskih oboljenja poput benzodiazepina, antiepileptika i antipsihotika.
Reference
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).