Određivanje nivoa hroma, kobalta i nikla u krvi odraslog stanovništva na teritoriji Beograda
Sažetak
Mikroelementi hrom, kobalt i nikl su potrebni za pravilno funkcionisanje organizma. U većim koncentracijama mogu ispoljiti toksične efekte poput ometanja pravilne funkcije organa i dovesti do genetskih oštećenja i karcinogeneze. Široko su rasprostranjeni u životnoj sredini. Putem hrane, vode, vazduha i/ili kože dospevaju u naš organizam. Cilj rada bio je da se utvrde referentne vrednosti hroma, kobalta i nikla u krvi odraslih stanovnika grada Beograda, kao i stepen uticaja individualnih, socioekonomskih faktora i životnih navika na nivoe ovih metala u krvi. Ispitivanu populaciju je činilo odraslo, zdravo stanovništvo,ukupno 715 muškaraca (72,7%) i 269 žena (27,3%) od 18 do 65 godina starosti, koji su bili dobrovoljni davaoci krvi. Za analizu je korišćena krv sakupljana u vakutejnere sa heparinom. Analizirano je 984 uzoraka. Koncentracija metala je određena metodom masene spektrometrije sa induktivno spregnutom plazmom (7700x, Agilent, USA), sa oktopol reaktivnim sistemom i „micro-flow“ raspršivačem. Prosečna starost ispitanika iznosila je 37,2±10,8 godina. Referentne vrednosti ispitivanih metala u krvi, prikazane kao 95. percentil su 0,95 mg/L, 0,62 mg/L i 1,46 mg/L za hrom, kobalt i nikl, redom, su u dobroj korelaciji sa vrednostima dobijenim u biomonitoring studijama sprovedenim u Evropi. Istraživanje uticaja individualnih faktora je pokazalo da je hrom izmeren u značajno nižim koncentracijama kod stanovništva srpske nacionalnosti, da su nivoi kobalta u krvi žena značajno viši i da se nivoi kobalta i nikla povećavaju sa starenjem kod oba pola. Obrazovanje i ekonomski status, pušenje cigareta i bavljenje sportom ne utiču statistički značajno na nivoe ovih metala u krvi.
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).