Uticaj konzumiranja komercijalnih proizvoda na bazi konoplje na dokazivanje tetrahidrokanabinola imunohromatografskim test trakama u urinu

  • Ana Šuić Univerzitet u Beogradu – Farmaceustki fakultet, Katedra za toksikologiju „Akademik Danilo Soldatović“
  • Dragana Javorac Univerzitet u Beogradu – Farmaceustki fakultet, Katedra za toksikologiju „Akademik Danilo Soldatović“
  • Katarina Baralić Univerzitet u Beogradu – Farmaceustki fakultet, Katedra za toksikologiju „Akademik Danilo Soldatović“
  • Djurdjica Marić Univerzitet u Beogradu – Farmaceustki fakultet, Katedra za toksikologiju „Akademik Danilo Soldatović“
  • Evica Antonijević Miljaković Univerzitet u Beogradu – Farmaceustki fakultet, Katedra za toksikologiju „Akademik Danilo Soldatović“
  • Aleksandra Buha Djordjević Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za toksikologiju “Akademik Danilo Soldatović”
  • Marijana Ćurčić Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za toksikologiju “Akademik Danilo Soldatović”
  • Snežana Djordjević Vojnomedicinska akademija, Nacionalni centar za kontrolu trovanja
  • Danijela Djukić-Ćosić Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za toksikologiju “Akademik Danilo Soldatović”
  • Biljana Antonijević Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za toksikologiju “Akademik Danilo Soldatović”
  • Zorica Bulat Univerzitet u Beogradu – Farmaceutski fakultet, Katedra za toksikologiju “Akademik Danilo Soldatović”

Sažetak


Prema važećoj regulativi u Srbiji je dozvoljeno gajenje i prodaja proizvoda na bazi konoplje (Cannabis sativa L.) koji sadrže do 0,3% supstanci iz grupe tetrahidrokanabinola od kojih se ∆-9-tetrahidrokanabinolu (THC) pripisuju psihoaktivni efekti i razvoj zavisnosti povezan sa zloupotrebom kanabisa. U slobodnoj prodaji se nalazi sve veći broj proizvoda baziranih na delovima ili celoj biljci kanabisa. S obzirom na to da je kanabis najčešće korišćena psihoaktivna supstanca postoji i veća potreba za brzom i lakom detekcijom u organizmu. Cilj ovog rada je ispitati uticaj konzumiranja komercijalnih proizvoda na bazi konoplje na dokazivanje THC u urinu imunohromatografskim test trakama (1,2). U ispitivanje je uključeno osam zdravih dobrovoljaca koji su konzumirali komercijalno dostupne preparate na bazi konoplje (četiri čaja, dva mlevena i dva cela semena). Preparati su konzumirani prema uputstvu datom od strane proizvođača, tri uzastopna dana, a četvrtog dana je vršeno testiranje prvog jutarnjeg urina na prisustvo THC, upotrebom višekomponentnih One Step Rapid Test®-Ameritek® test traka. Uzorci pet ispitanika su dali negativan rezultat testa, a tri uzorka, poreklom od ispitanika koji su konzumirali mleveno seme konoplje i čaj u rinfuzu, dala su pozitivan test na THC. Daljom analizom urina koji su dali pozitivan rezultat, konfirmativnom metodom (HPLC-PDA) nije dokazano prisustvo THC. Konzumacija pojedinih preparata na bazi konoplje, koji se mogu naći u slobodnoj prodaji, može da dovede do pojave lažno pozitivnih rezultata pri dokazivanju THC u urinu imunohromatografskim test trakama, zbog čega je neophodno izvršiti dalju analizu urina konfirmativnim metodama.

Objavljeno
2022/10/18
Rubrika
Poster prezentacije sekcije Toksikologija