ПАРНИЧНИ ТРОШКОВИ И ПРАВИЧНО СУЂЕЊЕ
Abstract
Владавина права заснована је на неотуђивим људским и мањинским правима, која се на основу члана 18 Устава РС непосредно примењују. Заштита истих права осигурава се првенствено путем уставне жалбе, Уставном суду РС, али и кроз судску праксу Европског суда за људска права у Стразбуру који је једино овлашћен да тумачи и утврђује стандарде за примену Европске конвенције о људским правима. Упознавање са истом праксом од посебног је значаја за праксу редовних судова и правилну примену како стандарда Европског суда за људска права тако и конвенцијска права којима се истим стандардима штите. Уставна гаранција права на правично суђење, поред осталог, састоји се у томе да одлука суда о нечијем праву или обавези мора бити донета у поступку који је спроведен у складу са важећим процесним законом, применом релевантног материјалног права и образложена на уставноправно прихватљив начин, јер би се у противном могло сматрати да је производ произвољног и правно неутемељеног становишта поступајућег органа, односно суда. Због могуће повреде права на правично суђење досуда трошкова парничног поступка ужива заштиту по члану 6 став 1 Конвенције, чиме одлукe о накнади трошкова поступка добијају посебно на значају. Без обзира на богато публиковану судску пракс, бројне стручне часописе и коментаре који се баве питањем трошкова парничног поступка, најновија судска пракса Уставног суда РС усаглашена са праксом ЕСЉП добија посебно на значају, кроз неке елементе повреде права на приступ суду или повреде права на имовину у односу на одлуку о трошковима парничног поступка. Стога је овај чланак покушај да се укаже на ставове судске праксе редовних судова у РС, најновијих одлука Уставног суда и ЕСЉП у односу на трошкове поступка који првенствено указују на повреду права на приступ суду или на повреду права на имовину.
References
Трифуновић, П. (2005). Трошкови и нематеријална штета. Билтен врховног суда Србије, 2(2005), 599.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka.