ХИБРИДНИ ИНСТРУМЕНТИ ФИНАНСИРАЊА У РАНИМ ФАЗАМА СТАРТАПОВА У СРБИЈИ И НЕМАЧКОЈ – ПРЕДНОСТИ И НЕДОСТАЦИ
Sažetak
Изузетно брзи развој стартап индустрије на глобалном нивоу допринео је стварању различитих инструмената финансирања. Поред уобичајених инструмената финансирања – дужничко финансирање и улагање у основни капитал (докапитализација), развили су се и бројни инструменти који имају елементе како дужничког финансирања, тако и улагања у основни капитал. Такви инструменти финансирања се називају хибридним, односно мезанин иструментима финансирања. Основна предност ових инструмената јесте флексибилност приликом структурирања рунди финансирања, као и чињеница да инвеститори, који су у раним фазама финансирања стартапова јача уговорна страна, путем хибридних инструмената финансирања могу да остваре већу контролу над својом инвестицијом, али без непотребног ризика. У овом чланку дат је упоредни приказ хибридних инструмената који се користе у финансирању стартапова у Србији и Немачкој.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka.