Zelena Kriminologija
Sažetak
Kriminologija kao nauka, u početku je izučavala dela propisana krivičnim zakonikom, učinioce tih dela, kao i njihove žrtve. Tokom razvoja, predmet kriminologije proširen je i na protivpravna dela koja nisu propisana krivičnim zakonikom i na „učinioce” takvih dela, koji iz bilo kog razloga, ne mogu biti krivično odgovorni. Osamdesetih godina dvadesetog veka pod uticajem ekoloških udruženja pojavilo se pitanje da li zaštita životne sredine može biti oblast interesovanja kriminologije. Početna ispitivanja naišla su na problem vezan za to da je ugrožavanje životne sredine najčešće prouzrokovano radnjama država i velikih kompanija, čije postupanje najčešće nije sankcionisano ni na koji način. Тakvo delovanje pogoršava kvalitet života, a u najgorem slučaju, čini da zemlja postane nepogodna za život. Kao posledica razmišljanja o ovoj temi nastala je zelena kriminologija, čije najbitnije stavove želim da vam predstavim.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka.