КРИВИЧНОПРАВНИ ИНСТРУМЕНТИ АДЕКВАТНОСТИ ЗАШТИТЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ (НОРМА И ПРАКСА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ)

  • Milimir Govedarica
Ključne reči: животна средина, кривично право, правна норма, кривично дело, извесност кажњавања, суд, јавно тужилаштво, полиција, окривљени, кривично дело, ефикатност кривичног поступка, превенција

Sažetak


Питања која чине предмет рада анализирана су кроз три групе питања и закључна разматрања у којима су на један резимирани начин изнесени основни резултати до којих се дошло у стручно-критичкој анализи предметних питања. Прва група питања посвећена је општим напоменама о животној средини и инструментима њене адекватне  заштите, и то са два аспекта (међународно-правног  и нормативно-практичог аспекта у Републици Српској). Основни закључак анализе ове групе питања је неопходност обезбеђења (нормативних и практичних ) предуслова за што адекватнију заштиту животне средине, а један  од кључних су инструменти кривичноправног карактера (кривично законодавство и његова примена)

Друга група питања посвећена је предпоставкама жељеног степена адекватности заштите животне средине (њиховом појму и врстама). Основни закључак анализе ове групе питања је да  су предпоставке  жељеног степена обезбеђења адекватности државне реакцију на еколошки као и друге облике криминалитета уопште   бројне, с тим да међу  њима посебно место заузимају оне кривичноправног карактера (кривичноправне норма и њихова примена). Управо, имајући у виду овакав значај кривичноправних норми као инструмената  заштите животне средине трећа група питања посвећена је анализи (нормативној и  практичној) предуслова од којих зависи степен адекватности кривичноправних инструмената у заштити животне средине. Појединачно ппосматрано то су : Кривичноправна норма; Адекватност  примене кривичноправних норми ; Ефикасност поступка откривања и доказивања изврешених еколошких  кривичних дела (ефикасност кривичног поступка); Ефикасно одузмање имовинске користи  стечене  вршењем ове гупе кривичних дела. Основни закључак анализе ове групе питања је  да се, и поред своје различитости, ове предпоставке  морају посматрати у међусобној повезаности. Само у случајевима када су оне истовремено ( и са нормативног и са практичног) аспекта испуњене  може се говорити да су у функцији жељеног степена адекватности заштите животне средине, што још увек није случај са Републиком Српском, посебно  када је реч о њиховим практичним аспектима.

Reference

-Бабић,М.,Коментар Кривичног законика Републике Српске, Лакташи, 2021


-Бабић,М.,Марковић,И.,Кривично право, Општи дио, Бања Лука, 2008.


-Батрићевић, А.,Еколошка кривична дела и криминалитет корпорација, Зборник Екологија и право, Београд, 2012.


-Бејатовић,С.,Начело опортунитета кривичног гоњења као инструменат ефикасности државне реакције на криминалитет (норма и пракса), У:``Кривичноправни инструменти ефикасности државне реакције на криминалтет (норма и пракса), Српско удружење за  кривичноправну теорију и праксу, Добој, 2022


-Бејатовић,С., Међународна кривичноправна сарадња и адекватност борбе против криминалитета, У: `` Реформски процеси и поглавље 23 (годину дана после)``,Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу, Београд, 2017.


-Бејатовић,С., Казнена политика и превенција кримиалитета, Збор``Казнена политика и птревенција криминалитета``, Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу, Требиње, 2019


-Бејатовић,С., Одузимање незаконито стечене имовине и превенција криминалитета, Збор.``Кривичне и прекршајне санкције и мере: Изрицање, извршење и условни отпуст``, Институт за криминолошка и социолошка истраживања, Београд, 2016


-Дреновак-Ивановић,М., и др.,  Правни инструменти еколошке заштите – грађанскоправна и кривичноправна заштита, Фидуциа ,Београд, 2013.


-Деспотовић,Љ., Еколошка парадигма, Stylos, Нови Сад, 2002.


-Михајлов, А.,Основе аналитичких инструмената у области животне средине, Факултет за заштиту животне средине, Сремска Каменица, 2010.


-Игњатовић,Ђ., Сузбијање најтежих облика криминалитета у условима транзиције и несигурности, Збор. `` Тешки облици криминала``,  Институт за криминолошка и социолошка истраживања, Београд, 2004.


-Јовашевић, Д.,Улога стандарда међународне заједнице у уређивању и заштити животне средине, Политичка ревија, бр. 1/2009.


-Јоксић,И., Кривичноправна заштита животне средине у законодавству и пракси, Институт за упоредно право, Београд, 2012.


-Јолџић,В., Кривична, дисциплинска и материјална одговорност за еколошка кривична дела, Институт за криминолошка и социолошка истраживања, Београд, 2007.


-Лазић,Д., и др. Кривичноправна заштита животне средине у Републици Србији и њено усклађивање са законодавством Европске уније, Пословни и правни факултет ,,МБ“, Београд, 2021.


-Милошевић,М., Појам одговорног лица у Закону о одговорности  правних лица за кривична дела, У : ``Кривично законодавство и функцконисање правне државе, Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу``, Требиње, 2018.


-Понтинг,К., Еколошка историја света,  Одисеја, Београд, 2009


-Павловић,М., Еколошко инжењерство, Технички факултет „Михајло Пупин“, Зрењанин, 2002.


-Стојановић, З., Кривично законодавство и тешки облици криминалитета, У: ``Тешки облици криминала,`` Институт за криминолошка и социолошка истраживања, Београд, 2004.


-Симовић,М.,Новчана казна као ванинституцинални облик реакције на имовински криминалитет, У:``Ванинституционалне мере, поједностављене форме поступања и други кривичноправни инструменти реакције на криминалитете (испуњена очекивања или не?)``, Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу,  Београд, 2022.


-Симовић,М.,Оштећено лице и кривичнопроцесно законодавство БиХ-међународни правни стандарди, искуства у примени и мере унапређења,У .``Жртва кивичног дела и кривичноправни инструменти заштите`` Мисија ОЕБС-а у Србији, Београд, 2020.


-Тодоровић,З., Безбедносни аспект заштите и унапређења животне средине неких развијених европских земаља и земаља у транзицији, Безбедност, Београд, 4/07.


-Ђорђевиђ,Ђ., Одговорност  правних лица за кривична дела у кривичном праву, У: ``Савремене тенденцје кривичноправне репресије као инструменат сузбијања криминалитета``,  Српско удружење за кривичноправнун теорију и праксу, Бијељина 2010.


-Ћирић,Ј.,Страх и његови правни аспекти, Збр,. Збор.``Организација правосуђа и ефикасност судске заштите (Европски стадарди и стање у Србији-Кривичноправни аспект``,Српско удружење за кривичноправну теорији и праксу, Београд, 2018.


-Ђорђевић,Ђ.,Казнена политика у Србији - изазови и механмизми унапређења, Збор.``Организација правосуђа и ефикасност судске заштите (Европски стадарди и стање у Србији-Кривичноправни аспект)``, Српско удружење за кривичноправну теорији и праксу,Београд, 2018.


-Шкулић, M.,Eфикасаност судске заштите и кривичноправни инструменти обезбеђења, У:``Организација правосуђа и ефикасност судске заштите (Европски стадарди и стање у Србији-Кривичноправни аспект)``,Српско удружење за кривичноправну теорији и праксу, Београд, 2018.

Objavljeno
2023/05/15
Rubrika
Originalni naučni rad