Projektna metoda u aktivnostima usvajanja matematičkih pojmova
Sažetak
Projekatna metoda u aktivnostima usvajanja matematičkih pojmova se može koristiti za rešavanje raznovrsnih matematičkih problema koji potiču iz realnog sveta. Ova metoda zahteva timski rad dece i vaspitača, kao i njihovo dodatno angažovanje pri realizaciji projekta. Vaspitači se u ovom slučaju sreću sa dodatnom izazovima kao što su odstupanje od uobičajenih nastavnih metoda, dodatno angažovanje u proučavanju realnog problema i akademske literature, neočekivane situacije u toku izrade projekta i neizvesnost rezultata projekta. U radu su predstavljene faze izvođenja projekta, kao i jedan primer usvajanja matematičkih pojmova kroz projekat. Date su preporuke za teme projekata koje se mogu obraditi projektnom metodom u aktivnostima usvajanja matematičkih pojmova.
Reference
Čižmešija, A. (2006). Projektna nastava matematike. Preuzeto sa http://web.math.hr/nastava/mnm1/Projekt.ppt 2018 Mar 19.
Dewey, J. (1902). The Child and the Curriculum. Chicago: University of Chicago Press.
Gojkov, G. (2006). Metateorijske koncepcije pedagoške metodologije : Uvod u pedagošku metodologiju. Vršac: Viša škola za obrazovanje vaspitača.
Katz, L.G., & Chard, S. (2000). Engaging children's minds: The project approach, 2nd ed.. Stamford, Conn.: Ablex Pub. Corp.
Kilpatrick, W.H. (1918). The Project Method. Teachers College Record, 19, 319-335.
Krnjaja, Ž., & Pavlović-Breneselović, D. (2017). Kaleidoskop-projektni pristup učenju. Beograd: Institut za pedagogiju i andragogiju.
Matijević, M. (2008). Projektno učenje i nastava. U Nastavnički suputnik 2008./09.. (str. 188-225). Zagreb: Znamen. Preuzeto sa https://bib.irb.hr/datoteka/409015.Projektno_ucenje_Matijevic.pdf
Petković, M. (2011). Fraktali-konačno u beskonačnom. U: Festival „Nauk nije bauk“, Niš. Preuzeto sa http://tesla.pmf.ni.ac.rs/people/dexter/popular/11Nauknijebauk.pdf 2018 Mar 19.
Rupiper, M. (2011). Young Investigators: The Project Approach in Early Years. Columbia University: Teachers College.
Tričković, A. (2014). Najveći fraktali. Preuzeto sa https://anicatrickovic.weebly.com/zanimljivosti/najveci-fraktali
Вилотијевић, М., & Вилотијевић, Н. (2016). Модели развијајуће наставе. 1. Београд: Учитељски факултет.
Дал, К., & Нордквист, С. (2011). Матиш, баш свуда! : истражуј бројеве и пронађи моделе. Београд: Прополис плус.
Autori koji objavljuju u ovom časopisu pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga "Creative Commons Attribution licencom" koja omogućava drugima da dele rad, uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju članka objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je članak izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni članak onlajn (npr. u institucionalni repozitorijum ili na svoju internet stranicu) pre ili tokom postupka prijave rukopisa, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog članka (Vidi Efekti otvorenog pristupa).