Tačke otkaza u PKI arhitekturi
Sažetak
Tokom poslednjih 20 godina PKI arhitektura našla je široku primenu, posebno u oblastima koje su zahtevale uspostavljanje sigurnosne infrastrukture. S obzirom na to da se koristi radi sigurnosti jasno je da je njen nesmetan rad jedan od osnovnih zahteva koji se postavlja pri njenoj implementaciji, a već samim uvidom u brojne tipove arhitektura i različite implementacije uviđa se njena kompleksnost. Zbog toga je razmatranje potencijalnih tačaka otkaza od velike važnosti. Kako se radi o vrlo složenim infrastrukturama, ovaj rad daće samo osnovni pregled tačaka koje mogu biti tačke otkaza, bez detalja koji su karakteristični za pojedine primene i tipove implementacija.Tražiće se zajedničke karakteristike PKI arhitektura i na njima objašnjavati značaj otkaza koji se mogu desiti, a tamo gde je moguće biće navedeni i predlozi za njihovo prevazilaženje.
Reference
Adams, C., & Lloyd, S., 2003. Understanding PKI: Concepts, standards, and deployment considerations. Addison-Wesley Professional, pp.11-15.
Chokani, S., Ford, W., Sabett, R., Merrill, C., & Wu, S., 2003. Internet X. 509 Public Key Infrastructur Certificate Policy and Certification Practices Framework, RFC 3647.
Moses, T., 2003. PKI trust models. Draft. Available at: http://automedicbilling.com/CalculateSavings/PKI_Trust_models.pdf. Accessed: 17 May2016.
Ramović, R., 2005. Pouzdanost sistema elektronskih, telekomunikacionih i informacionih (in Serbian). Beograd: Katedra za mikroelektroniku i tehničku fiziku.
Schneier, B., 1996. Applied Cryptography. John Wiley & Sons.
Souza, T.C.S., Martina, J.E., & Custodio, R.F., 2007. Audit and backup procedures for Hardware Security Modules, White paper.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).