Savremeno naoružanje i vojna oprema za br. 1-2017
Sažetak
Vežba ruskih i srpskih pilota BARS 2016 i Slovensko bratstvo 2016
Pripadnici naših oružanih snaga, a posebno RV i PVO, od iskusnih ruskih pilota, uče nove lekcije o upotrebi savremenih aviona. Razvoj vojne opreme u svetu, naoružanja i druge tehnike zahteva nova shvatanja odbrane zemlje a zaostajanje se može sprečiti osavremenjavanjem naših oružanih snaga, kao i uvežbavanjem pripadnika Vojske Srbije u novim taktičkim postupcima i pripremanjem za eventualne nove forme suprotstavljanja agresiji. Uz međunarodnu saradnju i sticanje novih iskustava naša vojska osposobljena za učešće u multinacionalnim vojnim snagama.
Vežba srpskih i ruskih pilota BARS 2016, nametnula se kao osnovni zadatak nakon nabavke dva aviona MIG-29 i helikoptera MI-17. Ne samo radi upoznavanja letnih i borbenih osobenosti tih letelica, već i radi ovladavanja taktičkom upotrebom u složenim borbenim dejstvima. Nesumnjivo je da ruski piloti poseduju veoma dragoceno iskustvo u presretačkim dejstvima sa letelicom MIG-29, kao i u vazdušnoj borbi. Ovaj avion ima izuzetne letne mogućnosti i pod veštom pilotskom rukom može da izvede veoma složene manevre kojima se ostvaruje prevlast u vazdušnom prostoru i pobeda u vazdušnoj bici. Zbog toga se vežba ruskih i srpskih pilota BARS 2016 može posmatrati, a valja je prvenstveno i razumeti kao značajan napredak u ovladavanju osnovnim savremenim borbenim postupcima u obezbeđivanju vlastitog vazdušnog prostora, kontrole i suprotstavljanju agresivnim dejstvima eventualnog protivnika. Uz to, ovo je bila izvanredna prilika da se naši pripadnici RV i PVO obučavaju za spašavanje oborenih pilota.
Vežba „Slovensko bratstvo 2016”, koja je usledila nakon zajedničkog uvežbavanja pilota Rusije i Srbije, doprinela je vojno-taktičkom osposobljavanju pripadnika Vojske Srbije za efikasno delovanje u protiv-terorističkoj borbi. Na toj vežbi učestvovali su pripadnici ruskih i beloruskih specijalnih snaga, kao i specijalni avioni IL-76, koji su namenjeni za prevoz padobranaca i desantiranje u zoni dejstva. Takođe, iz te letelice desantiran je i oklopni transporter. Vežba je dobila i moto „Odlučan odgovor tri vojske”, s obzirom na to da predstavlja zajednički odgovor specijalnih protiv-terorističkih jedinica tri bratske države na oružano delovanje terorističkih snaga.
Vežbama sa ruskim i beloruskim pripadnicima, naša vojska uspešno se osposobljava za učešće u multinacionalnim operacijama, što je kvalitet više u ukupnoj osposobljenosti oružane sile naše zemlje.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).