Forenzika mobilnih uređaja
Sažetak
U članku je dat pregled mogućnosti digitalizovanih mobilnih (prenosnih) uređaja,kao i metode istraživanja podataka sa istih. Težište je dato na forenzičkoj istrazi mobilnih telefonskih aparata, ali su obuhvaćena i istraživanja ostalih medija za digitalnu obradu, prenos i čuvanje informacija.
Poseban osvrt je izvršen na programske alate pri vršenju akvizicije digitalnih podataka, sa ciljem upućivanja čitaoca u načine i metode zaštite podataka, ali i saznanja gde se isti sve mogu naći i kako se mogu zloupotrebiti u kriminalne svrhe.
Reference
Caloyannides, M. A., Forensics Is So Yesterday, IEEE Security&Privacy.
Hany, F., Jessica F, 2009, Image forgery detection, IEEE Signal Processing Magazine.
Nolan, R., 2005., First responders guide to Computer Forensics, CERT.
Swaminathan i dr., 2009, Component Forensics, IEEE Signal Processing Magazine, Vol. 26, No. 2.
Volonino, L., Anzaldua, R., 2008, Computer Forensics, Wiley publishing inc..
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).