Napadi na IEEE 802.11 bežične mreže
Sažetak
U radu su prikazani nedostaci današnjih IEEE 802.11 bežičnih mreža u situacijama kada se nađu na meti napadača. U meri u kojoj su namena i obim ovog rada to dozvoljavali, obrađene su savremene metode napada na bežične računarske mreže. Uprkos napretku i razvoju sigurnosnih protokola i dalje postoje slabosti u IEEE 802.11 bežičnim mrežama. Mogući su brojni netehnički, mrežni i softverski napadi. Za sada, bežične mreže nije preporučljivo koristiti u okruženjima gde se ne toleriše nepouzdanost ili nedostupnost.
Reference
Beaver, K., Davis, P., 2005, Hacking wireless networks for dummies, Wiley Publishing, Inc., Indianapolis, Indiana, USA,
Bobar, Z., 2009, Zaštita računarskih mreža Ministarstva odbrane i Vojske Srbije primenom virtuelnog honeyneta, Vojnotehnički glasnik/Military Technical Courier, Vol. 57, No. 3, pp.80–87.
Cache, J., Wright, J., Liu, V., 2010, Hacking Exposed Wireless, Second Edition, The McGraw-Hill Companies, New York, USA,
Earle, A., 2006, Wireless Security Handbook, Taylor & Francis Group, New York, USA,
Evseev, S.P., Dorohov, A.V., Korolj, O.G., 2011, Mehanizmi zaštite informacija u kompjuterskim mrežama i sistemima, Vojnotehnički glasnik/Military Technical Courier, Vol. 59, No. 4, pp.15–39,
Graves, K., 2010, CEH: Certified Ethical Hacker Study Guide, Wiley Publishing, Inc., Indianapolis, Indiana, USA,
Hurley, C., Rogers, R., Thornton, F., 2007, WarDriving and Wireless Penetration Testing, Syngress Publishing, Inc.,
Milovanović, I., 2009, Master rad: Bežične MESH mreže, Fakultet za informatiku i menadžment, Univerzitet Singidunum, Niš,
Tanenbaum, A., Wetherall, D., 2010, Computer Networks, 5th Edition, Prentice Hall, USA,
www.personalmag.rs/blog/ns-wardriving-mapa, posećeno: 25.05.2012.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).