Napomene o nekim rezultatima o nepokretnim tačkama u pravougaonim metričkim prostorima sa primenama u hemiji

Ključne reči: nepokretna tačka, pravougaoni metrički prostor, kontraktivno preslikavanje, Grinova funkcija

Sažetak


Uvod/cilj: U ovom radu se razmatraju, uopštavaju i pobolj- šavaju nedavni rezultati o nepokretnim tačkama u okvi- ru pravougaonih metričkih prostora. Cilj ovog rada je da pruži mnogo jednostavnije i kraće dokaze o nekim novim re zultatima u pravougaonim metričkim prostorima.

Metode: Koriste se standardne metode iz teorije nepo- kretne tačke u generalizovanim metričkim prostorima.

Rezultati: Dobijeni rezultati poboljšavaju dobro po- znate rezultate u literaturi. Koristeći novi pristup dokazuje se da je Pikarov niz Košijev u okviru pravougao- nih metričkih prostora. Dobijeni rezultati koriste se za dokaz egzistencije rešenja nekih nelinearnih problema povezanih sa hemijskim naukama. Na kraju se daje jedno otvo- reno pitanje za generalizovana kontraktivna preslikava- nja u pravougaonim metričkim prostorima.

Zaključak: Dati su novi rezultati za nepokretne tačke u pravougaonim metričkim prostorima sa primenom na neke probleme u hemijskim naukama.

Reference

Alsulami, H.H., Chandok, S., Taoudi, M-A. & Erhan, I.M. 2015. Some fixed point theorems for (α, ψ)-rational type contractive mappings. Fixed Point Theory and Applications, 2015(art.number:97). Available at: https://doi.org/10.1186/s13663-015-0332-3.

Banach, S. 1922. Sur les opérations dans les ensembles abstraits et leur appli- cations aux équations intégrales. Fundamenta Mathematicae, 3, pp.133-181 (in French). Available at: https://doi.org/10.4064/fm-3-1-133-181.

Budhia, L., Kir, M., Gopal, D. & Kiziltunc, H. 2017. New fixed point results in rectangular metric space and application to fractional calculus. Tbilisi Mathematical Journal, 10(1), pp.91-104 [online]. Available at: http://tcms.org.ge/Journals/TMJ/Volume10/Volume10_1/Abstract/abstract10_1_6.html [Accessed: 15 November 2020].

Collaco, P. & Silva, J.C.E. 1997. A complete comparison of 25 contraction con- ditions. Nonlinear Analysis: Theory, Methods & Applications, 30(1), pp.471-476. Available at: https://doi.org/10.1016/S0362-546X(97)00353-2.

Ćirić, Lj. 2003. Some Recent Results in Metrical Fixed Point Theory. Belgrade: University of Belgrade.

Kadelburg, Z. & Radenović, S. 2014a. Fixed point results in generalized met- ric spaces without Hausdorff property. Mathematical Sciences, 8(art.number:125). Available at: https://doi.org/10.1007/s40096-014-0125-6.

Kadelburg, Z. & Radenović, S. 2014b. On generalized metric spaces: A survey. TWMS Journal of Pure and Applied Mathematics, 5(1), pp.3-13 [online]. Available at: http://www.twmsj.az/Files/Contents%20V.5,%20%20N.1,%20%202014/pp.3-13.pdf [Accessed: 15 November 2020].

Karapınar, E. 2014. Discusion on α-ψ Contractions on Generalized Metric Spaces. Abstract and Applied Analysis, 2014(art.ID:962784). Available at: http://dx.doi.org/10.1155/2014/962784.

Karapınar, E., Kummam, P. & Salimi, P. 2013. On α-ψ-Meir-Keeler contractive mappings. Fixed Point Theory and Applications, art.number:94. Available at: https://doi.org/10.1186/1687-1812-2013-94.

Kirk, W.A. & Shahzad, N. 2014. Fixed Point Theory in Distance Spaces. Springer International Publishing Switzerland. ISBN: 978-3-319-10927-5.

Mohammadi, B. & Rezapour, Sh. 2013. On modified α-ψ-contractions. Journal of Advanced Mathematical Studies, 6(2), pp.162-166 [online]. Available at: https://www.fairpartners.ro/upload_poze_documente/files/volumul%206,%20no.%202/14_Mohammadi.pdf [Accessed: 15 November 2020].

Radenović, S., Kadelburg, Z., Jandrlić, D. & Jandrlić, A. 2012. Some results on weakly contractive maps. Bulletin of the Iranian Mathematical Society, 38(3), pp.625-645 [online]. Available at: http://bims.iranjournals.ir/article_229.html [Acce- ssed: 15 March 2018].

Rhoades, B.E. 1977. A comparison of various definitions of contractive mapp- ings. Trans. Amer. Math. Soc., 226, pp.257-290. Available at: https://doi.org/10.1090/S0002-9947-1977-0433430-4.

Samet, B., Vetro, C. & Vetro, P. 2012. Fixed point theorem for α-ψ-contractive type mappings. Nonlinear Analysis: Theory, Methods & Applications, 75(4), pp.2154-2165. Available at: https://doi.org/10.1016/j.na.2011.10.014.

Salimi, P., Latif, A. & Hussain, N. 2013. Modified α-ψ-contractive mappings with applications. Fixed Point Theory and Applications, art.number:151. Available at: https://doi.org/10.1186/1687-1812-2013-151.

Objavljeno
2021/01/12
Rubrika
Originalni naučni radovi