Savremeni pristup strategijskom upavljanju u sistemu odbrane konceptom metodologije U.S.
Sažetak
Rad želi da ukaže na značaj savremenih pristupa strategijskog upravljanja u sistemima odbrane. Prikazaće se rad američkih autora Leslie Lewis and C. Robert Roll "Strategija za zadatke: Metodologija za upravljanje i raspoređivanje resursa" (Strategy-to-task: a methodology for resource allocation and management). Koristili su se delovi rasprave navedenih autora, da bi opisali kako se metodologija strategija za zadatke može primeniti za sistem planiranja, programiranja i budžetiranja (PPBS). U razvijenim zemljama Zapada prihvaćeni su određeni elementi strategijskog upravljanja za određivanje i praćenja izvršenja strategijskih planova u sistemu odbrane. Ovaj trend se širi i na druge države, što je posledica nužnosti prihvatanja određenih metodoloških i tehnoloških dostignuća. Nekritičko prihvatanja određenog pristupa strategijskog upravljanja može da nanese veliku zbrku i probleme, pa je terminološko i naučno objašnjenje ovog trenda od velike važnosti
Reference
Ðedović, B., & Jakić, B. 2004. Prilog kvalitetu u odbrambenim tehnologijama sa aspekta logističkih potreba. Vojnotehnički glasnik, 52(5), str. 467-475. Preuzeto sa http://scindeks.ceon.rs/article.aspx?artid=0042-84690405467D0.
Kaplan, R.S., & Norton, D.P. 1996. The balanced scorecard: Translating strategy into action.Boston, Massachusetts: Harvard Business School Press.
Kaplan, R.S., & Norton, D.P. 2008. The Execution Premium linking strategy to operations for competitive advantage.Boston, Massachusetts: Harvard Business Press.
Kuhn, T.S. 1970. The structure of scientific revolutions.Chicago: University of Chicago Press.
Lewis, L., & Roll, C.R., 1993, RAND/P-7839, Strategy-to task: A methodology for resource allocation and management. Preuzeto sa http://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/papers/2005/P7839.pdf 2012 Mar 14.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).