Preventivne mere za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju amfibijskog transportera PTS - M
Sažetak
Amfibijski transporter PTS-M (u daljem tekstu PTS-M) jeste sredstvo o kojem se vrlo malo zna. Malo profesionalnih pripadnika u Vojsci Srbije danas ume da rukuje ovim specifičnim oruđem za rad i da ga opslužuje , a nesporno je da se radi o veoma kvalitetnom i korisnom sredstvu. Ovaj transporter predstavlja jedno od danas retkih sredstava u Vojsci Srbije koje je ostalo autentično, jer od kako je uvezeno iz SSSR-a nije modifikovano. Vojska Srbije raspolaže sa svega 12 transportera PTS-M, koji su raspoređeni u dva amfibijska voda, u dva pontonirska bataljona u okviru Rečne flotile. Kako se radi o dosta složenom oruđu za rad, ukazano je na sve njegove specifičnosti u skladu sa tačkama Pravilnika o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju opreme za rad (Ministarstvo rada, 2012). Navedeni su i problemi, u vezi sa zaštitom na radu na oruđima za rad sa kojima se suočavaju zaposleni koji rukuju i opslužuju ovo svakako ,,neobično” oruđe.
Reference
Babić, B., Kovačević, N., 2013, Uticaj amfibijskih sredstava na zaštitu životne sredine, pp.15-22, Konferencija Rizik i bezbednosni inženjering, Kopaonik, Februar 02-06.
Ministarstvo rada Republike Srbije, 2012, Pravilnik o preventivnim merama za bezbedan i zdrav rad pri korišćenju opreme za rad, Beograd, Službeni glasnik RS.
Ministarstvo rada Republike Srbije, Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu, 2005, Beograd, Službeni glasnik RS.
Generalštab Vojske Srbije, 2012, Pravilo službe Vojske Srbije, Beograd, Vojna knjiga.
Generalštab Vojske Srbije, Uprava za operativne poslove, 2008, Strojevo pravilo Vojske Srbije, Beograd, Vojna knjiga, pp. 166-167.
Tehničko uputstvo, 1973, Amfibijski transporter PTS-M, knjiga 1. i 2., Beograd, Vojna štamparija
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).