Korišćenje drvene biomase u procesu kogeneracije
Sažetak
Potencijal biomase u Republici Srbiji je velik i obuhvata šumski i drvno-industrijski ostatak, ogrevno drvo, ostatak iz poljoprivrede, biomasu prikupljenu pri održavanju puteva i infrastrukturnih objekata. Izgradnjom kogeneracijskih postrojenja na drvnu biomasu povećaće se udeo korišćenja obnovljivih izvora energije, što će višestruko doprineti ispunjavanju ciljeva energetske politike Republike Srbije. Realno je pretpostaviti da će se za energetske potrebe povremeno morati da koristi i biomasa lošijeg kvaliteta, što će se neminovno odraziti na pogonske parametre kogeneracijskog postrojenja.
U nedostatku novijih domaćih iskustava potrebno je objektivno i nepristrasno analizirati podatke o aktuelnom stanju tehnologija, kao i podatke o pogonu kogeneracijskih postrojenja loženih drvnom biomasom (Evald,Witt, 2006,nd).
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).