Neubojito oružje i njegove karakteristike
Sažetak
Neubojito oružje ili, kako se još naziva, manje smrtonosno i nesmrtonosno oružje pandan je konvencionalnom naoružanju i nije namenjeno uništavanju, odnosno ubijanju žive sile. Cilj je da se broj žrtava smanji na što manju moguću meru. Ovo oružje koristi se u borbenim situacijama kako bi ograničilo eskalaciju sukoba, odbacilo mogućnost pogibije i u situacijama gde je zabranjena upotreba konvencionalnog oružja. Neubojito oružje mogu koristiti vojske u mirovnim misijama širom sveta, vojne policije, snage Ujedinjenih nacija. Može se koristiti za kontrolisanje kretanja civilnog stanovništva ili da civilima ograniči pristup zabranjenim mestima. Njime se kontrolišu neredi, mase, zatvorenici, izbeglice, a primenjuje se i u samoodbrani. U radu se navode tipovi neubojitog oružja i razmatra da li ono na adekvatan način može zameniti konvencionalno oružje u ispunjavanju svih ovih zadataka.
Vojnotehnički glasnik omogućava otvoreni pristup i, u skladu sa preporukom CEON-a, primenjuje Creative Commons odredbe o autorskim pravima:
Autori koji objavljuju u Vojnotehničkom glasniku pristaju na sledeće uslove:
- Autori zadržavaju autorska prava i pružaju časopisu pravo prvog objavljivanja rada i licenciraju ga Creative Commons licencom koja omogućava drugima da dele rad uz uslov navođenja autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.
- Autori mogu izraditi zasebne, ugovorne aranžmane za neekskluzivnu distribuciju rada objavljenog u časopisu (npr. postavljanje u institucionalni repozitorijum ili objavljivanje u knjizi), uz navođenje da je rad izvorno objavljen u ovom časopisu.
- Autorima je dozvoljeno i podstiču se da postave objavljeni rad onlajn (npr. u institucionalnom repozitorijumu ili na svojim internet stranicama) pre i tokom postupka prijave priloga, s obzirom da takav postupak može voditi produktivnoj razmeni ideja i ranijoj i većoj citiranosti objavljenog rada (up. Efekat otvorenog pristupa).